Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
18 lutego 2015 in Psychologia by Kasia Kazimierowska

Krytyka w Internecie: jak poradzić sobie z hejterem?

Prowadząc blog, wypowiadając się na forach dyskusyjnych czy komentując wpisy na Facebooku, jesteśmy narażeni na złośliwe żarty czy krzywdzące opinie, które potrafią nie tylko wyprowadzić z równowagi, ale i zranić. Jak na nie reagować?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Niewybredne komentarze pod naszymi zdjęciami, przytyki pod publikowanymi wpisami mogą dotyczyć zarówno naszej aktywności zawodowej, jak i prywatnej. Na Facebooku sprawa okazuje się prosta – wystarczy ustawić filtry prywatności swojego profilu. Gorzej, gdy ktoś zadaje nam ciosy poniżej pasa w publicznej dyskusji czy na zawodowym blogu.

– Na stronie pewnego portalu literackiego publikowałam recenzje książkowe, także kontrowersyjnych lektur – opowiada Ola, dziennikarka freelancerka. – W pewnym momencie zyskałam „wierną” czytelniczkę. Nie tylko wytykała mi błędy stylistyczne i interpunkcyjne, ale także komentowała moje teksty zwykle jednym zdaniem, typu: „Kolejna recenzja – dno”, „Następny tekst tej żałosnej grafomanki”. Dziś domyślam się, że nie chodziło o same teksty, a o wyrażane w nich poglądy, i stąd ta próba dyskredytacji. Ale swoimi komentarzami moja hejterka zatruła mi życie na długie tygodnie – dodaje.

Dlaczego krytyka w sieci tak rani? – Ponieważ ważne jest dla nas zachowanie pozytywnej samooceny, pochlebnego mniemania o sobie jako o osobie dobrej: zdolnej, moralnej, sprawnej, dobrze przystosowanej do życia społecznego. Rani, bo atak na nas obniża naszą samoocenę i integralność. Ale moim zdaniem nie wszystkich to rani. Wiele osób radzi sobie z utrzymywaniem pozytywnej samooceny w ten sposób, że obniża wartość źródła ataków, np. uważając niepochlebne anonimowe opinie za nieważne – tłumaczy dr Lucyna Kirwil, psycholog ze SWPS.

Z kim masz do czynienia?

Kim jest hejter? Słowo pochodzi od angielskiego hate – „nienawidzić” i obecnie powszechnie nadawane jest autorom złośliwych, nieprzyjemnych, obrażających, a często czysto nienawistnych komentarzy. Według raportu Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej co trzeci użytkownik Internetu w wieku od 12 do 35 lat padł ofiarą agresji w sieci. Nie zawsze chodzi jedynie o bezpodstawne, anonimowe wyżycie się na drugiej osobie.

– Poza potrzebą atakowania innych komentujący mogą kierować się np. misją wymierzania sprawiedliwości osobom, które w ich mniemaniu są niemoralne, szkodzą społeczeństwu i wobec tego zasługują na karę. Stąd tak wiele ataków na osoby znane z mediów, aktorów, gwiazdy estrady, celebrytów, polityków – mówi dr Lucyna Kirwil.

– Hejterzy byli, są i będą. To normalne w każdej społeczności, choć ci w Internecie są bardziej zaciekli. Dlaczego? To proste – tutaj ukrywają się pod maską anonimowości. Tu mogą wylać swoje frustracje w prosty sposób, nie patrząc komuś w oczy – mówi Michał Górecki, bloger (http://goorek.net), który – jak sam przyznaje – jest uzależniony od Internetu i siedzenia na Facebooku. Jego zdaniem zachętą dla hejterów jest anonimowość.

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI