Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
5 lipca 2016 in Psychologia by redakcja

Kryzys: jakie błędy popełniamy w trudnych sytuacjach?

Trudne sytuacje spotykają nas bardzo często zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Czy naprawdę powinniśmy się ich obawiać? Czy muszą siać spustoszenie emocjonalne?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Termin kryzys pochodzi z języka greckiego i oznacza wybór, zmaganie się, decydowanie, walkę. Jak sama definicja wskazuje jest to stan, w którym powinniśmy być aktywni. Dlaczego więc tak wiele osób w obliczu trudnych sytuacji jest zupełnie sparaliżowana, zniechęcona i nie jest w stanie podjąć żadnych działań?

Gdzie najczęściej popełniamy błędy?

– Kryzys jest bardzo specyficznym stanem, na który ludzie bardzo różnie reagują. Jedni walczą bardzo agresywnie z przeciwnościami, na siłę starają się ten kryzys zdusić, wyeliminować go lub po prostu mu zaprzeczyć. Inni z kolei uciekają przed nim, zamykając się w sobie. Stresujące sytuacje obezwładniają ich, nie pozwalają racjonalnie myśleć ani działać. Tymczasem najlepszym wyjściem w sytuacji kryzysu jest zajęcie pozycji „po środku”, co oznacza: działać zgodnie z zasadą niedziałania, czyli znaleźć swoiste flow w tym kryzysie, poddać się mu, zaakceptować brak kontroli i stan „nie wiem” i zobaczyć, co nam ta sytuacja nowego przyniesie.  – mówi Anita Michalska, coach organizujący m.in. warsztaty „Wychodzenie z kryzysu”.

Dlaczego więc tak trudno popatrzeć z tej perspektywy w momencie, kiedy znajdujemy się w sytuacji kryzysowej?

Wpływają na to głównie dwa aspekty. Po pierwsze, w trakcie kryzysu zastanawiamy się głównie nad tym, kiedy się on skończy i dlaczego trwa tak długo – na tym głównie skupiają się nasze myśli. Zamiast poświęcić swoją uwagę na to, czego możemy się w trakcie kryzysu nauczyć o sobie samych, to zastanawiamy się ciągle nad tym, kiedy ten czas wreszcie minie.

Kolejnym problemem jest założenie, że nie wiemy jak z tego stanu wyjść i jak rozwiązać problem. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że opieramy się na sprawdzonych rozwiązaniach, często takich, które nas doprowadziły do sytuacji, w której się znajdujemy.

A tymczasem kryzysy powinny być momentami, które budzą naszą kreatywną stronę, które mobilizują nas do wyjścia poza schemat, szukania zupełnie nowych rozwiązań.

Każdy kryzys powinien stać się naszym nauczycielem, wskazującym nam nowe prawdy na własny temat.

Chcesz wyjść z kryzysu? Zobacz jak sobie pomóc!


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI