Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
22 marca 2016 in Psychologia by redakcja

Kryzysy życiowe mogą prowadzić do pozytywnych zmian

Tak uważają naukowcy z Poznania, którzy utworzyli Centrum Badań nad Traumą i Kryzysami Życiowymi. Przeprowadzą badania z udziałem osób, które m.in. brały udział w wypadku czy katastrofie, przeżyły diagnozę ciężkiej choroby czy śmierć bliskiej osoby. Chcą odpowiedzieć na pytanie: od czego zależy to, że nawet bardzo trudne przeżycia mogą prowadzić do rozwoju osobowości?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Trauma drogą do pozytywnej przemiany

Badacze z Poznania dążą do tego, aby zgłębić proces rozwoju osobowości po traumatycznym wydarzeniu – wypadku, śmierci czy utracie zdrowia. Ich zdaniem konsekwencje traumy nie muszą być złe, choć dla wielu znaczenie słowa „trauma” zdaje się być oczywiste.

– Słowo “trauma” jest różnie rozumiane, a najczęściej inaczej, niż my, naukowcy, chcielibyśmy, aby było. Zamiast o “przeżyciu traumy” chcemy mówić o przeżyciu wydarzenia, które podważyło dotychczasowe schematy, doprowadziło do zmiany przekonań, postawy, postrzegania siebie i świata. To jest nowe ujęcie, które chcemy promować – mówi dr Mariusz Zięba.

Naukowiec zwraca uwagę na znaczenie narracji w procesie odbudowy sensu życia. – Narracja to ujmowanie swoich doświadczeń i ich konsekwencji w opowieść. Siebie stawiamy w centrum tej historii. Ten zabieg pozwala spojrzeć na sprawy z nowej perspektywy. Dzięki temu może przynieść owocne i trwałe rozwiązanie problemu z postrzeganiem siebie i świata – tłumaczy dr Mariusz Zięba, kierownik ośrodka.

Nowa metodologia to nowa jakość badań

– Dotychczas prowadzone badania nad traumą i jej konsekwencjami nie dają pełnego obrazu sytuacji i procesów zachodzących w życiu osób po traumatycznych doświadczeniach. Dzięki nowemu podejściu i prowadzeniu badań w schemacie podłużnym, można obserwować zmiany w psychice pacjentów tak, by uchwycić cały proces transformacji wraz z poszczególnymi czynnikami, które na ten proces wpływają w czasie – tłumaczy dr Mariusz Zięba. To innowacyjne podejście polskich badaczy do badań nad zdrowiem psychicznym. W tych ramach realizowany jest pięcioletni projekt „Poszukiwanie znaczenia i sensu życia oraz wzrost osobowy w następstwie traumy: badania prospektywne” (finansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki w konkursie grantowym Sonata Bis).

Centrum Badań nad Traumą i Kryzysami Życiowymi powstało w strukturze Wydziału Zamiejscowego Uniwersytetu SWPS w Poznaniu. Oprócz działalności naukowo-badawczej ośrodek będzie wspierał terapeutów w pracy z osobami, które doświadczyły trudnych sytuacji życiowych.

Naukowcy rozpoczynają projekt badawczy, do udziału w którym zapraszają osoby, które na skutek kryzysu życiowego zdecydowały się na udział w terapii, a konkretnie terapii poznawczo-behawioralnej – jedynej, której skuteczność została udowodniona naukowo. Więcej informacji na temat tego projektu znajduje się na stronie www.potraumie.pl/projekty.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI