Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
3 października 2014 in Psychologia by redakcja

Krzywdzenie siebie: jak sobie dokuczamy?

Zdarza ci się strofować się za niepowodzenia, lenistwo, nadwagę? Postanów, że już nigdy więcej tego nie zrobisz! Znęcanie się nad sobą to jedna z największych zbrodni, jakie popełniamy, czasem nie zdając sobie nawet z tego sprawy.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Przekonanie o własnej niedoskonałości skłania do – wydawałoby się – słusznych, ale tak naprawdę bardzo krzywdzących zachowań. Sprawdź, czy nie zdarzają ci się takie oto praktyki i jak najszybciej ich zaprzestań:

Nigdy się nie nagradzasz i nie doceniasz za to, co zrobiłaś. Wiedz, że wątpliwości i wieczne niezadowolenie to forma przemocy wobec siebie, ponieważ są niesprawiedliwe, a niesprawiedliwość to właśnie przejaw przemocy.

Nie tylko jesteś niezadowolona z tego, że nie udało ci się osiągnąć celu, ale też dodatkowo się dewaloryzujesz, „dowalając sobie”. Normalnie tak właśnie działa uczucie żalu – zadaje nam mały ból, byśmy następnym razem bardziej się postarali. Ale przecież nie ma potrzeby sobie dokładać, po to mamy inteligencję, żeby sobie pomagać, a nie siebie karać.

Celowo doprowadzasz do porażek, np. nie przygotowując się do egzaminu. Kiedy nie zdasz, będziesz mogła powiedzieć, że to wina braku przygotowania, a nie braku inteligencji. Czasem takie zachowanie idzie dalej – skoro nie zdałaś, odmawiasz sobie przyjemności typu wyjście na przyjęcie czy atrakcyjna podróż.

Przejawiasz zachowania autoagresywne: psychiczne (ubliżanie sobie) i fizyczne (chęć, by „się uderzyć”, która często zamienia się w agresję wobec przedmiotów).

Źródło: Christophe André, „Niedoskonali, wolni, szczęśliwi”, Czarna Owca 2012


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI