Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
4 września 2015 in Psychologia by Małgorzata Ohme

Lęk przed porodem: jak się psychicznie przygotować?

Narodziny dziecka to ogromne wyzwanie fizyczne i emocjonalne. I choć miliony kobiet przed tobą rodziły dzieci, to nie miliony się boją, tylko ty. Najlepszym znieczuleniem nie jest wcale gaz rozweselający – tylko nasza głowa. Jak przygotować się na ten wielki dzień – radzi Małgorzata Ohme.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Najpierw były fajerwerki, uśmiechy, łzy szczęścia i toasty kawą zbożową. Ale po chwili pojawiła się myśl: „skoro jestem w ciąży, będę musiała urodzić!”. Ogarnął cię strach, bo – jak donoszą wszelkie źródła – poród boli (a przecież nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie cieszył się z bólu!). Tylko teraz już nie można zmienić zdania. I co dalej?

Wywiad w terenie

„Pierwsze?”, „Tak. Strasznie boję się porodu” – można usłyszeć na korytarzach poczekalni poradni K. – „Ja też. Nie wiem jak to będzie”. Napięcie rośnie, a przyszłe mamy nerwowo zaczynają przeglądać po raz kolejny najnowsze wyniki badań. Zegar złowieszczo tyka na ścianie, kolejka powoli się przesuwa. „Ja to bez znieczulenia rodzić nie będę” – żartuje jedna z kobiet. Atmosfera lekko się rozluźnia, zegar nadal tyka miarowo.

„Szybko zapomnisz” – pociesza mama, ale ciotka jeszcze szybciej dodaje do tego swoją wersję: „Taki ból, ja w życiu tego nie zapomnę. Trzy dni rodziłam. Ale to były inne czasy” – pieczeń utyka ci w gardle, ale rodzinny obiad zdaje się toczyć dalej bez względu na twoje samopoczucie. Dyskusje trwają, przeplatane wspomnieniami grozy, radości i podkoloryzowanych historyjek. A ty i pieczeń jesteście ciągle na tym samym etapie znajomości.

Naprawdę nie masz już ochoty na nic. Jedyne, o czym gorączkowo myślisz, to „i co teraz?”. Pierwsze wizje porodu zaczynasz opierać na podstawie historyjek grozy, zasłyszanych od koleżanek, które „rodziły dwie dobry” i scen z ulubionych komedii romantycznych.

Lęk przed nieznanym

„Tyle się nasłuchałam, że kompletnie sobie tego nie wyobrażam” – mówi do słuchawki moja znajoma. Nie tak dawno napisała SMS-a: „Dwie kreski”, a ja gratulowałam. Teraz zdaje się sparaliżowana wizją porodu. „To normalne, że czujesz lęk” – odpowiadam. – „Przecież nigdy wcześniej nie rodziłaś dziecka”. Co ciekawe, przyszłe mamy zazwyczaj największy lęk odczuwają na początku ciąży, im bliżej godziny zero, tym bardziej oswojone są z upiorem porodu. Dlaczego?

Po pierwsze, najbardziej boimy się nieznanego. Przez kolejne 40 tygodni będziemy nie tylko oczekiwać, ale też przygotowywać się do nowej roli i do porodu. A pierwotne wyobrażenia zostaną zastąpione przez fakty.

Po drugie, natura zadbała o większe wyluzowanie pod koniec ciąży, na finiszu – choć poród jest zdecydowanie namacalną wizją niedalekiej przyszłości, ciało niweluje część stresowych doznań.

Wiedza

Najlepszym narzędziem w rękach tresera porodowego tygrysa jest wiedza. Im więcej wiemy, tym łatwiej przekształcić marę w dobrze wychowanego domowego kotka. Bo wbrew pozorom, najlepszym znieczuleniem wcale nie jest ani epidural, ani gaz rozweselający – tylko nasza głowa.

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI