Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
19 stycznia 2015 in Psychologia by redakcja

Lęk przed samotnością

Dla niektórych samotność oznacza spokój i dojrzałość. Innym przynosi smutek, żal, poczucie odrzucenia. Skąd się to bierze?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Jak wiele rzeczy umiejętność znoszenia samotności kształtuje się w dzieciństwie. Małe dzieci odczuwają lęk przed rozstaniem. To normalny rozwojowy etap i zdrowe dziecko przed ukończeniem 2 roku życia powinno powoli akceptować okresową nieobecność matki. Wcześniej każde jej zniknięcie z zasięgu wzroku malca wydaje się mu ostateczne. Z wiekiem rozumie, że mama znika, ale wkrótce się pojawi i przez ten czas oczekiwania pociesza się myślami i rozmowami o mamie: chce oglądać jej zdjęcie, pyta się o nią. Oczywiście w każdym przypadku może to przebiegać inaczej – różne są dzieci, różnie też reagują same matki. Jeśli jednak dziecko jest kochane, to z czasem przestaje reagować lękiem na każde rozstanie.

Psycholodzy tłumaczą, że osoby, które w dorosłym życiu mają problem z byciem samymi, to te dzieci, które zbyt szybko doświadczyły samotności. Mogło to być zarówno oddalenie faktyczne, np. w związku z chorobą i pobytem w szpitalu, jak i poczucie odrzucenia wynikające ze stanu psychicznego matki, jej depresji, lęków, niedojrzałości do macierzyństwa. Dzieciom tym trudniej potem zrozumieć, że dystans fizyczny nie zmniejsza miłości. W dorosłym życiu potrzebują fizycznej obecności innych, by uwierzyć w ich uczucia.

Czasami jednak lęk przed samotnością ma dużo głębsze przyczyny, wymagające pomocy specjalistycznej. Może wynikać ze stanów chorobowych (obecność drugiej osoby kieruje myśli chorego w inną stroną i pozwala mu zapomnieć o fobiach) albo wiązać się z nieprzyjemnymi przeżyciami: napadem, napastowaniem.

Każdemu z nas zdarza się czasami uciekać od własnych myśli w hałas czy towarzystwo. Ważne, by nie stało się to warunkiem funkcjonowania na co dzień. Przebywanie samemu ze sobą to bardzo cenne i wzbogacające doświadczenie. Warto z niego korzystać.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI