Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
2 lipca 2015 in Psychologia by Katarzyna Margielska

Lęki wakacyjne – jak pokonać strach przed podróżą?

Wakacje kojarzą się z czasem beztroski i odpoczynku. Czekamy z utęsknieniem na zaplanowany urlop. Jednak wymarzona podróż może często wiązać się z uczuciem lęku, co zresztą jest zjawiskiem zupełnie naturalnym.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Lęk przed lataniem samolotem, przed podróżą statkiem, przed chorobami w krajach tropikalnych, lęk przed nieznanym… Do tego dochodzą jeszcze obawy związane z terroryzmem, czy strach przed np. zamieszkami w danym państwie. Co zrobić, aby dopadające nas lęki nie odebrały nam radości z nadchodzących wakacji?

– Każda podróż jest jakąś zmianą, a każdy z nas odczuwa przed zmianą lęk. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy podróżujemy w nowe dla nas miejsca. – tłumaczy psycholog SWPS Agnieszka Mościcka – Teske – Nowość wiąże się zwykle z podwyższonym poziomem lęku. Poza tym podróż jest dla nas sytuacją niecodzienną i składa się na nią wiele niepewnych czynników: czy zdążymy wszystko załatwić?/ czy samolot odleci punktualnie?/ czy wszystko zabraliśmy? – jest wiele drobiazgów, które składają się na ten lęk.

Dobrze wiedzieć czego się boimy i jak u nas działa ten mechanizm. Strach często dotyczy samej podróży i środka transportu. Przykładowo, w przypadku podróży samolotem znaczenie ma sam wygląd samolotu – to, że jesteśmy zamknięci w małej przestrzeni. Poza tym latanie nie jest dla nas czymś naturalnym…

Lęk to spadek po naszych przodkach. Działa jak mechanizm obronny, który chroni nas przed niebezpieczeństwem, abyśmy w kontakcie z czymś nowym stali się ostrożni.

– Wiąże się to również z powiedzeniem, że „strach ma wielkie oczy” – wyjaśnia psycholog – Tak właśnie działa nasza fizjologia: szerzej otwierają nam się oczy, abyśmy lepiej widzieli to, co się dookoła nas dzieje. Mamy szersze pole widzenia i bardziej wyostrzony słuch.

Lęk ma swoje plusy

Pozytywnym przejawem lęku jest np. to, że możemy się do wyjazdu lepiej przygotować i działać rozsądnie. Ludzie intuicyjnie poszukują informacji o miejscu do którego podróżują, przeglądają przewodniki turystyczne, opinie na stronach internetowych, oglądają filmy. – Zbieranie Informacji jest pierwotnym sposobem na oswojenie lęku. W taki właśnie sposób przygotowujemy się do nowej sytuacji. To dobra, intuicyjna strategia. – tłumaczy psycholog Agnieszka Mościcka – Teske.

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI