Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
21 października 2015 in Psychologia by Ewa-Mazul

Manipulacja w pracy: Jak powiedzieć koleżance, by pilnowała swojego nosa?

Masz do czynienia z osobą, która wtrąca się w twoje sprawy i próbuje wpływać na twoją pracę, robiąc przy tym więcej zamieszania niż pożytku? Ekspertka SENSu Ewa Mażul podpowiada, jak nie dać się zmanipulować do tego, by oddać kierownicę twojego samochodu w cudze ręce.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Znasz tę sytuację, kiedy ktoś nie mówi ci wprost, żebyś zrobiła coś inaczej, zmieniła czy przesunęła w czasie, tylko najpierw „urabia zaplecze” – chodzi po całej firmie i za twoimi plecami sugeruje, że daną sprawę należałoby załatwić inaczej, niż ty to robisz? I jak tu powiedzieć manipulacyjnemu karierowiczowi, żeby przestał się wtrącać w twoje sprawy? Niby można byłoby to zrobić wprost: Nie zajmuj się moimi sprawami, ja sobie poradzę. Tylko że taki osobnik, zanim do nas przyszedł, zapewne zwołał już całą widownię i sprawy jakoś tak się dziwnie potoczyły, że znaleźliśmy się na scenie w roli drugoplanowego aktora w jego przedstawieniu dla szefa pt.: „A ja tak bardzo się staram i troszczę o wszystko w naszej firmie”.

Tak było w przypadku Justyny, która podjęła się organizacji szkolenia dla pracowników. Projekt został opisany, przedstawiony na ogólnym zebraniu, zatwierdzony i Justyna zaczęła realizować jego kolejne punkty. Wtedy na scenie pojawiła się Gosia, która miała mnóstwo dobrych rad i pomysłów modyfikujących plany Justyny. Rozpoczęła swoją misję przed szefową: „Słuchaj, niedawno rozmawiałam z dziewczynami na temat tego szkolenia i wszystkie myślimy, żeby to jednak przenieść do sali konferencyjnej”. W odpowiedzi usłyszała, że to projekt Justyny, został zatwierdzony i wszelkie zmiany oraz propozycje należy ustalać z nią. Następnego dnia Gosia powiedziała Justynie na osobności, że „były rozmowy” na temat szkolenia, bo ciągle brak pewności, czy to dobry pomysł robić to na parterze. – „Szefowa mówiła, żebym przedyskutowała to z tobą, bo cały zespół w zasadzie jest za salą konferencyjną” – zakończyła Gosia.

Justynie nie pozostaje nic innego, jak dać do zrozumienia manipulantowi w osobie Gosi, by nie wkraczał na jej terytorium. Jak ma to zrobić?

Po pierwsze: przestać cokolwiek tłumaczyć. Zapamiętaj: tłumaczą się winni. Niewinni wyjaśniają, jeżeli ktoś ich o to wyjaśnienie poprosi.

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI