Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
10 lipca 2015 in Psychologia by Małgorzata Ohme

Relacja matki i córki

Relacja matki i córki ma niezwykłą pokoleniową moc. Sposób, w jaki opiekowała się tobą w dzieciństwie, naznacza na zawsze. Możesz ją kochać, możesz nienawidzić, ale tego nie zmienisz. Na co masz wpływ? – mówi psycholog Małgorzata Ohme.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl
  • Nigdy nie chciałabym być jak moja matka – mówi głośno Natalia to, co wybrzmiewało z jej wypowiedzi już wcześniej. – Czy będę potrafiła być inna?
  • Inna, czyli jaka? – pytam.
  • Ciepła. Otwarta. Obecna. Ona nigdy taka nie była.
  • A jaka była?
  • Chłodna. Zdystansowana. Zawsze myślami gdzieś indziej. Tylko taki model znam. Skąd będę wiedziała, jak być INNA niż ona? 

Matka, matryca, która jest początkiem wszystkiego. Czy jesteśmy skazane na odwzorowanie?

Dłonie matki

Z dzieciństwa najlepiej pamiętam dłonie mojej mamy – to pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi mi na myśl o niej. Dlaczego? Czy to efekt symboliki? Być może. Ale po raz pierwszy poczułam się matką,gdy, trzymając córkę, spojrzałam na swoje dłonie. To były dłonie mamy.

Dlaczego akurat matka ma tak silny wpływ na dziecko? Przez całe dzieciństwo jesteśmy bacznymi obserwatorami, patrzymy, widzimy, utrwalamy. Potem zaczynamy odtwarzać. To, jakie relacje budują nasi rodzice, na zawsze pozostaje w nas. Żyjemy w tym filmie. Potem dojrzewamy i zamieniamy się w krytyka. Przez pierwsze lata swojego nastoletniego i dorosłego życia zaczynamy oglądać ten film na dużym ekranie, nieustannie piszemy naszym rodzicom recenzje, wystawiamy oceny. Nadchodzi czas, gdy krytyk zaczyna marzyć o swoim dziele. Taki już jest porządek tego świata.

Planujemy, opowiadamy sobie nową historię, piszemy scenariusz. Oczywiście, nasz będzie lepszy. Doskonały. Nie powielimy przecież tych wszystkich błędów! Dobrze wiemy, co było nieudanym zabiegiem, czego można było łatwo uniknąć – przecież tak dobrze znamy perspektywę „drugiej strony”. I pewnego dnia, gdy pada klaps do pierwszego ujęcia, uświadamiamy sobie, jak trudno jest reżyserować życie. Nagle te wszystkie wychowawcze klęski wyglądają zupełnie inaczej. Nasze życie się zmienia, zaczynamy rozumieć, czasem wybaczać, czasem nie – a wtedy determinujemy się jeszcze bardziej.

Blisko

Byłyśmy blisko jak nikt. Byłam wtedy małą dziewczynką. Mama, mamusia… na wyciągnięcie dłoni, zawsze. Najważniejszy towarzysz pierwszych lat mojego życia. Przewodniczka i przyjaciółka. Razem malowałyśmy paznokcie, chichotałyśmy po mojej pierwszej randce. To ona naklejała pierwszy plaster na moje złamane serce.

Jeśli rozpoczynamy rodzicielstwo od myśli: „Moja matka była najwspanialszą matką na ziemi. Chciałabym, żeby moje dziecko też tak o mnie myślało”, będzie nam nieco łatwiej. Przecież nasza nauczycielka zadbała na wiele sposobów o to, by przygotować nas do nowej roli. Przykład płynie z góry – może i nie było łatwo, ale się udało.

Jednak nie tylko postawa matki wpływa na przyszłe rodzicielstwo. Wzorce relacji w rodzinie bardzo często stają się fundamentem relacji dziecka. Oczekiwania wobec niego wpłyną na to, jakim człowiekiem będzie, zanim w ogóle zda sobie z tego sprawę. Podświadomie zacznie dążyć do ich spełnienia, do zaskarbienia sobie jak największych względów, żeby być jeszcze bliżej.

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI