Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
24 października 2014 in Psychologia by redakcja

Mity, w które wierzą rodzice

Jestem odpowiedzialna za wasze problemy, wy jesteście odpowiedzialni za rozwiązania – tak powiedziała dzieciom Byron Katie, twórczyni metody „praca”. Co chce powiedzieć wszystkim rodzicom?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

„Matki powinny kochać swoje dzieci” – za każdym razem, gdy sobie to powtarzasz, cierpisz. Zarówno ty nie musisz kochać swoich dzieci, jak i twoja matka nie musi kochać ciebie. Odwróć to: „To ty musisz kochać siebie”. Chodzi o to, by być odpowiedzialną za siebie. Nie ma rodziców, których należałoby zmienić. Jest tylko badanie swoich myśli.

„Rodzice powinni uszczęśliwiać swoje dzieci – to przekonanie prowadzi do kolejnego mylnego: „Dzieci powinny być wdzięczne rodzicom”. Jeśli ktokolwiek może nas uszczęśliwić, to my sami. Dzieci znajdą swoje szczęście albo nie, same.

„Dzieci powinny zbierać z podłogi swoje skarpetki” – Byron Katie przyznaje, że to zdanie było kiedyś jej religią. Aż zrozumiała, że to ona powinna zbierać skarpetki, jeśli nie chce, żeby leżały na podłodze. Jej dzieci były szczęśliwe, że skarpetki walały się po podłodze. Kto miał problem? Ona. Kto mógł go rozwiązać? Też ona. Zrozumiała, że uwielbia zbierać skarpetki. I zaczęła robić to dla siebie, nie dla dzieci. Podnoszenie skarpetek przestało być obowiązkiem. W końcu dzieci zauważyły, że mama sprząta ich rzeczy z przyjemnością, i same zaczęły to robić.

„Rodzice wiedzą, co jest najlepsze dla ich dzieci” – Byron Katie mówi, że kiedy jej dzieci pytają, co powinny zrobić, odpowiada im, że nie wie. Albo że ona w podobnej sytuacji postąpiła tak i to okazało się dla niej dobre. Ale że decyzja należy do nich, cokolwiek postanowią, ona będzie ich wspierać i że nie ma takiej możliwości, żeby coś zepsuły.

Bo prawda jest jedna: nie mamy kontroli nad naszymi dziećmi, nie mamy kontroli nad niczym. Jeśli myślimy, że jest inaczej, popadamy w depresję.

Źródło: Byron Katie, „Skończ z cierpieniem, ciesz się życiem!”, G+J 2012


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI