Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
16 maja 2016 in Psychologia by Ewa-Klepacka-Gryz

Mobbing w białych rękawiczkach: na czym polega firmowy ostracyzm?

Z pozoru nic się nie stało. Masz pracę i pensję, tylko mniej obowiązków. Klientów przejął ktoś inny, koleżanki nie dzwonią, że idą na lunch. Firmowy ostracyzm to podstępna gra, która ma skłonić pracownika do odejścia na własne życzenie. Ale zanim to nastąpi, doprowadza do załamania nerwowego.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Magda karierę zaczynała właściwie od zera, od najniższego stanowiska, recepcjonistki w dużym międzynarodowym koncernie. Szybko pięła się po kolejnych szczeblach kariery zawodowej i po czterech latach została kierowniczką działu. Po kolejnych trzech przyszła nowa szefowa, która z uśmiechem na ustach poinformowała Magdę: „Jesteś świetnym pracownikiem, ale z polecenia centrali dostaniesz do pomocy panią Iwonę. Będziesz jej zastępczynią, podzielcie się jakoś obowiązkami”. Podział polegał na tym, że pani Iwona przejęła wszystkie obowiązki Magdy, a ona, przy zachowanej dotychczasowej pensji, miała znaleźć sobie „coś do roboty”. Na pozór propozycja nie do odrzucenia, z tym że… Magda straciła nie tylko obowiązki, ale też władzę. Od dnia rozmowy z szefową jej telefon służbowy zamilkł, maile, nawet te o ważnych spotkaniach zarządu, przestały przychodzić, a dotychczasowi podwładni jej nie zauważali. Stała się niewidzialna. „Czym ty się przejmujesz?” – dopytywali znajomi. – „Pensję masz taką jak do tej pory, a że nie masz co robić? Serfuj po Internecie, odsiaduj dupogodziny i rób dobrą minę do złej gry”. Po pół roku „robienia dobrej miny” Magda wylądowała na antydepresantach, a każdego ostatniego dnia miesiąca, kiedy zwykle wręczano w firmie wypowiedzenia, ataki paniki uniemożliwiały jej wyjście z domu. Znalazła się w totalnym impasie; zarówno odejście z pracy, jak i tkwienie w roli osoby niewidocznej były dla niej nie do zaakceptowania.

„Złoty tunel”

Karmieni od paru dobrych lat sloganami typu „Stwórz pracę swojego życia”, „Rób to, co kochasz, najlepiej jak potrafisz, a pieniądze pojawią się same”, wreszcie uwierzyliśmy, że praca ma być pasją, a nie tylko przykrym obowiązkiem. Specjaliści od zarządzania zgodnie przekonują, że najlepszą motywacją dla pracownika nie jest wcale wynagrodzenie, lecz odkrywanie potencjału i dostosowywanie stanowiska do predyspozycji zawodowych, docenienie ze strony szefa i dobra atmosfera w firmie. Arkusze oceniające i wyznaczanie indywidualnych ścieżek kariery miały podnieść nie tylko efektywność, ale przede wszystkim satysfakcję z pracy. Dziś, po kilku latach tej praktyki, okazało się, że ów trend stał się nie błogosławieństwem, a przekleństwem dla wielu ludzi, którzy w pracę włożyli czas, energię, zaangażowanie i przede wszystkim serce. Wielu z nich boleśnie dotknęła mało humanitarna procedura firmowego ostracyzmu, zwana w niektórych firmach „złotym tunelem”, czyli propozycją z pozoru nie do odrzucenia, a w praktyce oznaczającą wykorzystanie i porzucenie. Ten tunel to wcale nie droga do raju, raczej bolesny zjazd do nerwicy i depresji, a w najlepszym wypadku dezorientacji, bezsilności i ciosu prosto w poczucie własnej wartości.

Naukowcy z University of British Columbia w Vancouver, na podstawie serii badań przeprowadzonych wśród osób zatrudnionych w różnych miejscach pracy, odkryli, że bycie ignorowanym bez wyraźnej przyczyny jest bardziej szkodliwe dla zdrowia fizycznego i psychicznego niż klasyczny mobbing. Osoby, które doświadczają ostracyzmu, przestają odczuwać satysfakcję z pracy, czują się bezradne i zaczynają chorować.

Strony: 1 2 3


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI