Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Myśleć ponad schematami

123r.com
13 listopada 2015 in Psychologia by redakcja
Nasze poglądy decydują również o tym, jak postrzegamy otaczający nas świat i jak jesteśmy ograniczeni, wybierając utarte schematy myślenia.

Agnieszka Andrys, blogerka i mama Bolesława, opowiedziała kiedyś historię spotkania jej syna z chłopcem niepełnosprawnym. Było to w osiedlowym markecie na dziale warzywnym. Chłopak był starszy od Bolka, miał może z 8 lat. Miał też powykręcane kończyny, mówił bardzo niewyraźnie i w zwolnionym tempie. Pomimo tego chłopcy znaleźli wspólny język. Chwilę porozmawiali i wymienili się warzywami. Na do widzenia Bolo podał chłopcu rękę, a ten niewprawnie próbował pogłaskać go po twarzy. Po powrocie do domu zafascynowany spotkaniem z nowym kolegą Bolo opowiedział o wszystkim tacie. Gdy ojciec zapytał go: „A jaki był ten chłopak?”, bez zastanowienia odrzekł: „Piękny, tato, miał skrzydła jak orzeł”.

jutro_zaczyna_SENSUSDzieci mają ten dar, że postrzegają świat takim, jaki jest. Nie czują jeszcze brzemienia w postaci ograniczających przekonań. I to na nas, dorosłych, spoczywa odpowiedzialność, by ten stan utrzymać jak najdłużej. Od dzieci możemy się wiele nauczyć. Pielęgnuj w sobie dziecko.

Zaproszę Cię teraz do małego eksperymentu. Przez jeden dzień postrzegaj świat oczami dziecka i żyj tylko teraźniejszością. Przez ten jeden dzień zapomnij o przeszłości i przyszłości. Uwolnij umysł i myśl ponad schematami. Bądź uważna na to co dzieje się tu i teraz. Dostrzeż zieleń trawy i zachwyć się błękitem nieba. Zobacz, jak wspaniała jest mucha i policz, ile schodów prowadzi do Twojego mieszkania. Nazbieraj kolorowych kamyków i poskacz w kałuży. Ciesz się każdą chwilą, a odkryjesz to, co od dłuższego czasu było dla Ciebie niedostępne.

Fragment pochodzi z książki „ Jutro zaczyna się dziś, czyli jak zaprojektować swoją wymarzoną przyszłość”,Edyta Walęciak-Skórka, Wydawnictwo Sensus 2015, s.208


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI