Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
29 maja 2016 in Psychologia by Manana Chyb

Na czym polega „przebudzenie”?

Dominik W. Rettinger uciekł ze świata pomyłek i cierpienia. Struktura psychiczna, którą Eckhart Tolle nazwał ciałem bolesnym, w jego przypadku rozrosła się tak bardzo, że aby się z niej wyrwać, poddał się… przebudzeniu. W rozmowie z Mananą Chyb opowiada swój wewnętrzny życiorys.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Najczęściej zalążki przyszłych problemów i życiowych poszukiwań każdego z nas można odnaleźć w dzieciństwie. Opowiedz trochę o pierwszym okresie swojego życia.

Kiedy skończyłem pół roku, rodzice uznali, że na tym zakończyły się ich obowiązki wobec dziecka, i zacząłem być oddawany do krewnych. Do siódmego roku życia przeszedłem przez sześć różnych domów. Na skutek tego stałem się jednym z rzadkich przypadków anoreksji dziecięcej, odmawiałem jedzenia i mówienia.

W końcu zaopiekowała się mną najstarsza siostra matki. Wytworzył się we mnie paranoiczny lęk przed odrzuceniem, przed brakiem akceptacji. Całe dzieciństwo zamienia się wtedy w piekło: wszystko odbierasz jako agresję przeciwko tobie. Z takim ładunkiem próbujesz sobie dać radę w przedszkolu, potem w szkole. Podejmowałem cały czas fatalne decyzje, zdałem na przykład egzamin na matematykę, ale nie chciałem jej studiować, bo się bałem, wydawało mi się, że ktoś jest do mnie uprzedzony. Do tej pory tego żałuję.

Poszedłem na kulturoznawstwo, łatwe studia, które w gruncie rzeczy przebąblowałem. Po ich skończeniu zdałem do łódzkiej Filmówki. Wybór tego zawodu był totalną pomyłką, co udowodniłem od razu przy moim debiucie fabularnym. Zepsułem dobry scenariusz, bo uległem naciskom operatora i kierownika literackiego zespołu filmowego, i wyszła z tego jakaś futurystyczna bzdura. Zresztą dobrze się stało, bo naprawdę nie nadaję się do tego zawodu. Reżyserzy to egotycy, muszą bez przerwy walczyć o duże pieniądze, więc zwijają się w salonowych lansadach, ciągle udowadniając, że są świetni.

Teraz widzę, że gdybym odniósł sukces, to prawdopodobnie nie miałbym szans na to, co potem przeżyłem – na medytację, praktykę, otwarcie umysłu. Może bym się rozwiódł, miałbym trzy następne żony, po drodze porzucone dzieci i dużo naprodukowanego wokół siebie nieszczęścia.

Teraz mówisz o tym lekko, ale wtedy pewnie byłeś rozczarowany…

Wpadłem w depresję, kiedy zobaczyłem ten film. Dziwię się, że w ogóle to przeżyłem. Byłem w strasznej dziurze, sporo piłem, odżywiałem się byle jak. Gdyby nie to, że poznałem moją żonę, źle mógłbym skończyć. Odbijałem się od ściany, próbując jeszcze robić filmy i przez kolejnych 11 lat utrzymując rodzinę z pracy w reklamie. Dużą rolę w podjęciu życiowych obowiązków odegrała też medytacja. Znajoma, która wiedziała, w jakim jestem stanie, namówiła mnie, bym spróbował buddyzmu Nichiren Shoshu. Po trzech miesiącach codziennego uprawiania tej praktyki przestałem pić, palić, przestałem się bać, zacząłem pracować osiem godzin dziennie.

Pewnego dnia mój przyjaciel Tomek, jeden z założycieli pierwszej buddyjskiej sangi w Polsce, przywiózł do mnie małego, grubego, wesołego mnicha w ortalionowej kurtce i adidasach. Dopiero po jakimś tygodniu dowiedziałem się, że był to Shabdrung Rinpoche, przebywający na emigracji w Indiach, główny Lama Butanu i głowa buddyzmu butańskiego. Tak jak Dalajlama jest głową buddyzmu tybetańskiego.

Strony: 1 2 3


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI