Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
29 czerwca 2016 in Psychologia by Aleksandra Nowakowska

Na jakim poziomie napięcia żyjesz?

Jak to wpływa na twoją efektywność w pracy? Czy umiesz przełączyć się na tryb regeneracji? Ile biologicznie masz lat? Ile masz energii? Na te pytania precyzyjnie odpowiada współczynnik HRV (Heart Rate Variability) oraz metoda AUTONOM TALENT.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Kiedyś jak myśliwy szedł do lasu i spotykał dzika czy niedźwiedzia, był w stanie maksymalnego pobudzenia, ale potem wracał do jaskini i tam już czuł się bezpieczny – mówi Małgorzata Kniaź, certyfikowany coach i jak na razie jedyny w Polsce konsultant metody AUTONOM TALENT. – A my w dzisiejszych czasach żyjemy pod ciągłą presją. Taką łapą niedźwiedzią w pracy są dla nas spotkania z szefem, prezentacje, to mogą być nawet e-maile czy rozmowy z klientami.

Małgorzata Kniaź zauważa, że często pracujemy w miejscach, w których non stop wymagana jest nasza pełna uwaga i maksymalne zaangażowanie przy braku poczucia bezpieczeństwa. Oprócz tego, że w pracę wkładamy ogromny wysiłek, nasze zawodowe relacje nie zawsze są oparte na jasnych zasadach. Zazwyczaj nie wiemy, z której strony padnie cios. Jesteśmy cały czas w pogotowiu. I potem w nocy nie możemy zasnąć, bo po głowie krążą stresujące myśli. Ciągle trwa alarm, chwil prawdziwego relaksu jest coraz mniej. Serce potrafi już tylko bardzo mocno i szybko pracować.

Sprytny holter mierzy twój stres

HRV, czyli zmienność rytmu zatokowego serca, jest uznanym w świecie parametrem, który najobiektywniej pokazuje, w jakim stresie żyje ludzki organizm i jak na niego reaguje. Wykorzystywany jest w metodzie AUTONOM TALENT, która łączy osiągnięcia medycyny, neurologii, genetyki, psychologii i psychofizjologii. Znajduje zastosowanie głównie w biznesie. Uczestnicy projektu biorą udział w nieskomplikowanym pomiarze zmienności rytmu zatokowego serca (HRV). Przez 24 godziny noszą niewielki szwajcarski holter z trzema elektrodami. Na podstawie tego pomiaru i analizy danych generowany jest indywidualny raport, omawiany podczas sesji feedbackowej z coachem. Chodzi o to, żeby poznać własne wzorce postępowania oraz dane dotyczące naszego aktualnego psychicznego i fizycznego potencjału. Metoda służy temu, żeby zrównoważyć gotowość do działania ze zdolnością do odpoczynku. Żeby panować nad wyzwaniami, nie przekraczając osobistych granic – i ciała, i psychiki.

Pomiaru HRV nie można zmanipulować, bo świadomie nie kontrolujemy pracy naszego serca (podobnie jak oddechu czy funkcjonowania jelit). Wynik zależy od kondycji układu nerwowego, który składa się z części sympatycznej, odpowiadającej za zdolność do aktywacji, i parasympatycznej, odpowiedzialnej za rozluźnienie. Na wydolność układu nerwowego pracujemy całymi latami, dlatego pomiar jest wiarygodny. Nie zmienimy wyników, relaksując się przez jeden weekend przed badaniem.

Nie odpoczywasz, nie pracujesz

– Jeżeli równowaga między aktywacją a regeneracją jest zakłócona, grozi to wypaleniem zawodowym – mówi Małgorzata Kniaź. – Żeby być efektywnym, trzeba się na bieżąco regenerować. Często myślimy, że jeżeli pracujemy dłużej, więcej zrobimy. To nieprawda, po zbyt dużym wysiłku trudniej odpocząć i odnowić siły.

Strony: 1 2 3


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI