Nie komplikuj wszystkiego

123rf.com

Niektórzy są mistrzami robienia „z igły wideł”. Każdą rzecz widzą w najczarniejszych barwach. Skąd to się bierze?
Twój laptop nagle przestaje działać. „Co się dzieje? A jeśli nie da się go naprawić? Trzeba będzie kupić nowy, a nie mam teraz pieniędzy. Można zapłacić kartą, ale nie wiem, ile jeszcze limitu mi zostało. Jak mi nie starczy, nie będę mogła pracować! Co ja zrobię?!”.

reklama

Psychologowie wiążą taką postawę z lękiem przed utratą kontroli. Niektórzy planują każdą czynność w najdrobniejszych szczegółach, nie zostawiając miejsca ani na własną improwizację, ani na działanie przypadku. Zabezpieczają się na wszelkie sposoby i w efekcie – gubią w gąszczu szczegółów. Gdy spotyka ich coś nieprzewidzianego, wpadają w panikę.

Co sobie poradzić z atakiem paniki?

Zapanuj nad swoim umysłem

Nie uruchamiaj myślenia o prawie serii („Teraz już wszystko zacznie się psuć i na pewno nie skończę pracy na czas”). Nie dopatruj się w tej sytuacji wiszącego nad tobą fatum. Nie zakładaj najgorszego scenariusza.

Zaplanuj działanie

Laptop nie działa. Spróbuj go zresetować albo wyjąć baterię i uruchomić na nowo. Jeśli nie zdołasz go uruchomić, podzwonisz po znajomych – zawsze znajdzie się ktoś, kto ma zaprzyjaźnionego informatyka albo może polecić szybki serwis komputerowy. Na pewno da się coś zrobić. Najwyżej potrwa to kilka dni. W tym czasie będziesz korzystać z komputera u chłopaka/siostry/rodziców/na uczelni/w kafejce internetowej.

Odpręż się

Im bardziej się „nakręcasz”, tym problem wydaje się bardziej nie do rozwiązania i tym bardziej się niepokoisz. Najlepiej przez chwilę zająć się czymś innym – wypić filiżankę herbaty ziołowej, wyjść na krótki spacer albo chociaż zrobić kilka ćwiczeń rozciągających. I przed wszystkim skupić się na własnym oddechu, co bardzo uspokaja.

Okaże się, że to nie jest sytuacja bez wyjścia.