Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
9 października 2014 in Psychologia by redakcja

Nie komplikuj wszystkiego

Niektórzy są mistrzami robienia „z igły wideł”. Każdą rzecz widzą w najczarniejszych barwach. Skąd to się bierze?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Twój laptop nagle przestaje działać. „Co się dzieje? A jeśli nie da się go naprawić? Trzeba będzie kupić nowy, a nie mam teraz pieniędzy. Można zapłacić kartą, ale nie wiem, ile jeszcze limitu mi zostało. Jak mi nie starczy, nie będę mogła pracować! Co ja zrobię?!”.

Psychologowie wiążą taką postawę z lękiem przed utratą kontroli. Niektórzy planują każdą czynność w najdrobniejszych szczegółach, nie zostawiając miejsca ani na własną improwizację, ani na działanie przypadku. Zabezpieczają się na wszelkie sposoby i w efekcie – gubią w gąszczu szczegółów. Gdy spotyka ich coś nieprzewidzianego, wpadają w panikę.

Co sobie poradzić z atakiem paniki?

Zapanuj nad swoim umysłem

Nie uruchamiaj myślenia o prawie serii („Teraz już wszystko zacznie się psuć i na pewno nie skończę pracy na czas”). Nie dopatruj się w tej sytuacji wiszącego nad tobą fatum. Nie zakładaj najgorszego scenariusza.

Zaplanuj działanie

Laptop nie działa. Spróbuj go zresetować albo wyjąć baterię i uruchomić na nowo. Jeśli nie zdołasz go uruchomić, podzwonisz po znajomych – zawsze znajdzie się ktoś, kto ma zaprzyjaźnionego informatyka albo może polecić szybki serwis komputerowy. Na pewno da się coś zrobić. Najwyżej potrwa to kilka dni. W tym czasie będziesz korzystać z komputera u chłopaka/siostry/rodziców/na uczelni/w kafejce internetowej.

Odpręż się

Im bardziej się „nakręcasz”, tym problem wydaje się bardziej nie do rozwiązania i tym bardziej się niepokoisz. Najlepiej przez chwilę zająć się czymś innym – wypić filiżankę herbaty ziołowej, wyjść na krótki spacer albo chociaż zrobić kilka ćwiczeń rozciągających. I przed wszystkim skupić się na własnym oddechu, co bardzo uspokaja.

Okaże się, że to nie jest sytuacja bez wyjścia.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI