Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
19 maja 2014 in Psychologia by redakcja-2

Nie obwiniaj – 6 wskazówek

Obwinianie jest jednym z najbardziej powszechnych i szkodliwych wzorców, które dotykają związki i rodziny. Obarczanie poczuciem winy może zniszczyć dobre małżeństwo, spustoszyć wieloletnią przyjaźń, destrukcyjnie wpłynąć na psychikę dziecka. Jak nie obwiniać?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Niszczycielskim wzorem obwiniania opętane są całe społeczeństwa. Za nasze osobiste nieszczęście lubimy winić prezydenta, matkę, której w życiu nie wyszło, modelki na okładkach czasopism, służbę zdrowia, przetworzoną żywność. Obwinianie towarzyszy nam na co dzień w naszych domach i miejscach pracy.

„Nigdy nie słuchasz mnie. Gdybyś tylko słuchał, byś pamiętałbyś, żeby kupić kajzerki na śniadanie”, „Znowu zacząłeś awanturę z bratem. Przez ciebie nie ma spokoju w tym domu”, „Gdyby moja szefowa nie była taka głupia, mogłabym rozwijać się zawodowo”, „Te dzisiejsze czasy! Liczy się tylko konsumpcja i rozpychanie łokciami”.

Obwinianie jest tak powszechne, że musi mieć jakiś powód. Być może winna jest przeszłość naszych przodków, którym trudno było żyć w plemionach. Żeby przetrwać, trzeba było ustalić jakieś zasady. Ktoś musiał upolować zwierzę, żeby ktoś mógł się najeść, ktoś musiał zająć się dzieckiem, żeby przeżyło. Ktoś coś zrobił źle, pojawiał się niepożądany skutek i ten ktoś był winny. Ludzie zaczęli rozumować w sposób biało-czarny. I dzisiaj myślimy liniowo, w sposób przyczynowo – skutkowy. Podejdziesz do psa, ugryzie cię, włożysz palec w ogień – oparzysz się. W taki uproszczony sposób podchodzimy również do relacji międzyludzkich. Jestem zła, on mnie zdenerwował. To niby ta druga osoba jest odpowiedzialna za nasze reakcje. Jeśli dwie osoby postępują w ten sposób, obwinianie się zapętla i trudno wyjść z tego zaklętego koła. Warto jednak zmienić ten zły nawyk polegający na krytyce, zawstydzaniu, atakowaniu i wznoszeniu murów obronnych.

Dlaczego warto? Żeby poczuć się blisko drugiej osoby, budując relację na pozytywnych uczuciach. Jeśli masz określone przekonanie na czyjś temat i w dodatku obwiniające, niczego więcej się o niej nie dowiesz. Wydaje ci się, ze masz rację, ale to iluzja. Prawda może być zupełnie inna. Poza tym obwinianie ustawia nas w pozycji ofiary a nie twórcy własnego życia. Tkwiąc w tym schemacie, nie bierzemy za nie odpowiedzialności i nie możemy żyć tak jak chcemy. Jeśli chcesz zmienić ten destrukcyjny wzór, pierwszy krok polega na wyraźnym zamiarze, żeby to zrobić. Obwinianie staraj się zamienić w zrozumienie.

Oto 6 wskazówek, jak wyjść z nawyku obwiniania.

1. Zapytaj siebie: Chcę mieć rację czy być w bliskiej relacji?
2. Wyobrażaj sobie, że twój „przeciwnik” nie ma intencji, żeby zrobić ci coś złego.
3. Pielęgnuj ciekawość na drugą osobę, nie zakładając niczego na jej temat.
4. Zanim wypowiesz obwiniające słowa, weź kilka głębokich oddechów.
5. Zrób przerwę w dyskusji.
6. Pamiętaj o tym, żeby wybaczać sobie nawroty obwiniania. Nie obwiniaj się.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI