Obiecałam Maćkowi: Ewa Foley o stracie

Ruszyła w moją stronę grupa zapłakanych kobiet. Rzuciły się na mnie z kondolencjami, przytulały się do mnie, ściskały. Zaczęłam im podawać chusteczki, pocieszać je. A przecież to ja potrzebowałam pomocy. To moje dziecko umarło. Ich dzieci żyły dalej. Poprosiłam, żeby zostawiły mnie w spokoju. Obraziły się. My, matki dzieci, które odeszły, prosimy was o odrobinę miłosierdzia – mówi Ewa Foley.
Spotkanie ze mną często wydobywa w innych matkach głęboko skrywany, tłumiony lęk: „A co będzie, jeśli mojemu dziecku też coś się stanie?”. Lęk ogromny, największy.

Nie jesteśmy pewni dnia ani godziny. Twój syn zginął nagle.

Wiesz, od lat prowadzę otwartą grupę wsparcia dla matek, które straciły dorosłe dzieci. Każda kobieta, która przychodzi do nas, mówi to samo: „Byłam otoczona ludźmi, teraz zrobiło się pusto”; „Znajomi mnie unikają, jakbym była trędowata”. Ludzie nie wiedzą, jak się wobec nas, matek w żałobie, zachować, co powiedzieć.

Ty byłaś i jesteś otoczona bliskimi ludźmi.

Tak, to dzięki nim żyję. W najgorszym dla mnie okresie nie odstępowali mnie na krok, czuwali. To jest krąg bardzo świadomych osób, które wiedziały, że nie mogą zostawić mnie samej, szczególnie w czasie między śmiercią a pogrzebem Maćka. Nie chciało mi się żyć. Chciałam iść do mojego dziecka, do Światła.

Nawet gdy odeszło jako dorosłe?

Nie ma znaczenia, czy dziecko miało dwa lata, 12, czy 27 jak mój Maciek. Nieważne też, czy matka straciła jedyne swoje dziecko, czy ma jeszcze inne. Nawet jeśli pozostałe żyją, to jedno nie żyje. Gdy do naszej grupy wsparcia przychodzą nowe matki w żałobie, mówią tylko o tym dziecku. My słuchamy, bo rozumiemy, że matka po śmierci dziecka jest monotematyczna, chce mówić tylko o nim. Mnie przez rok nie interesował żaden inny temat. Jest ogromna potrzeba opowiadania, a ludzie boją się słuchać.

Jak dalej żyć mimo tego, co się wydarzyło?

I czy w ogóle żyć? W kręgu matek opowiadamy, jak sobie radzimy, co przeżywamy. Płaczemy, śmiejemy się, pokazujemy zdjęcia dzieci, odwiedzamy ich groby. Można wyrazić ból na swój własny sposób, tak długo jak potrzebujemy. Moc jest w tym, że ktoś słucha i nie ocenia. Obserwujemy różne postawy, co pomaga kształtować własną postawę. Gdy opowiadamy o tym, co nas spotkało, matce, której dziecko żyje, ona nie ma pojęcia, o czym mówimy, więc nie może tego zrozumieć. Nie zrozumie i nie możemy tego wymagać.

Na pogrzebie, otoczona murem przyjaciół, prosiłaś, aby cię nie przytulać.

Byłam w szoku. Bolał mnie każdy milimetr ciała. Dotyk był nie do zniesienia. Trzy miesiące po śmierci Maćka poszłam na szamański warsztat w nadziei, że prowadzący szaman pomoże mi ukoić ból. I pomógł. Ale na przerwie ruszyła w moją stronę grupa zapłakanych kobiet. Rzuciły się na mnie, żeby mnie przytulać, ściskać, wysmarkały mi się w bluzkę… Zaczęłam im podawać chusteczki, pocieszać je. Poprosiłam, żeby zostawiły mnie w spokoju i odeszłam. Obraziły się. Potem słyszałam, jaka ta Ewa Foley jest oschła i nieprzystępna. A przecież to ja potrzebowałam pomocy. Zrozumiałam wtedy, że nie mogę się przez jakiś czas pokazywać publicznie, bo nie wszyscy panują nad swoimi emocjami. Matki w żałobie nie potrzebują ludzi, którzy nie panują nad sobą. To nie jest pomoc.

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu ZWIERCIADŁO

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »