Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
8 września 2014 in Psychologia by Jolanta Maria Berent

„Podróż Bohatera” – trening motywacyjny

O „Podróży Bohatera” mówi się, że to trening motywacyjny nr 1 w Polsce. Idziesz na niego, żeby podnieść poziom energii, poczuć wiarę w siebie, siłę do działania. Przebić się przez swoje ograniczenia i przez grubą deskę, która je symbolizuje.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Mariusz Szuba, prowadzący trening, mówi, że uczy ludzi być lepszą wersją samych siebie. I że żadne szkolenie nie zmienia życia:

– Nie wierzę w recepty na sukces, nie mam takich. Ja tylko daję paczki, które trzeba rozpakować. Z wiedzą, doświadczeniem. Moje marzenie jest takie, żeby uczestnik wziął sobie z tego, co powiem, jedno zdanie. To dużo.

Pierwsza paczka, pierwszy krok w podróży.

Wraca chęć życia

– Każdy z nas filtruje rzeczywistość na swój sposób, te filtry czynią ogromną różnicę – tłumaczy Mariusz Szuba. Poza kierunkiem skupienia na nasze emocje i działania mają wpływ jeszcze dwie siły: dialog wewnętrzny, czyli to, co i jak sami do siebie mówimy („na pewno mi się uda” albo „to zbyt trudne”), i fizjologia, inaczej postawa ciała. Gesty, mimika, oddech. Na szczęście nad dialogiem wewnętrznym i postawą ciała możemy przejąć kontrolę. Taki przykład: podnieś ręce do góry, uśmiechnij się głupio do siebie i spróbuj się zdołować. No właśnie.

Szuba wspomina mężczyznę, który zgłosił się do niego z dość trudną przypadłością: od dłuższego czasu nic mu się nie chciało. – Był zblazowany, ślamazarny, ledwo doczłapał się po schodach do mojego biura. Poprosiłem tylko o jedno: żeby przez siedem dni wszędzie – ale to wszędzie, również do łazienki – chodził bardzo energicznym krokiem. Jakby miał ADHD. Popatrzył na mnie, jakbym proponował mu lot na Plutona, ale uznał, że nie ma nic do stracenia. Kiedy zadzwonił po tygodniu, nie poznałem go. Rozpierała go energia – mówił w takim tempie, że ledwo nadążałem.

A co z dialogiem wewnętrznym? Tym sabotującym, blokującym? Mariusz Szuba ma na to bardzo prostą technikę. „Wymyśliła” mu się tuż przed skokiem ze spadochronem. Przyznaje: bał się. Mówił sobie rzeczy, które nikomu nie dodałyby otuchy. I być może nigdy by nie skoczył, gdyby w pewnym momencie nie przerwał tego potoku myśli, wydając sobie prosty komunikat: „raz, dwa, trzy – teraz!”. – Załóżmy, że chcesz do kogoś podejść, przedstawić się, a twój wewnętrzny głos straszy cię kompromitacją. Przerwij mu! Mówisz: „raz, dwa, trzy – teraz!”, robisz krok w stronę rozmówcy i zanim się zorientujesz, już podajesz mu rękę.

Trema się kurczy

Uwaga! Teraz pięć osób będzie śpiewało (na scenie, do mikrofonu) hymn Polski. Od drugiej zwrotki. Prowadzący sam wybierze „ochotników”. Chwilę chodzi po sali, po czym wraca na scenę sam. Śpiewania nie będzie. Ale samo wyobrażenie sobie sytuacji – „co, jeśli wskaże na mnie?”, „przecież ja fałszuję!”, „jak, u licha, zaczyna się druga zwrotka?!” – sprawia, że niektórzy czują pobudzenie, mają spocone ręce. Trema. Jeśli cię nie paraliżuje, w porządku. Gorzej, kiedy z jej powodu, zamiast przygotować się do ważnego wydarzenia, myślisz o tym, co może pójść źle…

Co możesz zrobić, kiedy spirala lęku zacznie się nakręcać? Proste ćwiczenie. – Przypomnij sobie jakąś sytuację z przeszłości, która wywoływała w tobie obawy – prosi Mariusz Szuba. – Czy teraz też czujesz te emocje? Nie, bo już po wszystkim. Minęło. Na szczęście jest takie narzędzie, jak terapia linii czasu, pozwalające nałożyć na siebie przeszłość i przyszłość, a tym samym zmiksować emocje sprzed wydarzenia i po nim.

Widzisz więc przed sobą linię czasu. Tam, z przodu, jest ten dzień, to zdarzenie przyprawiające cię o drżenie kolan. Egzamin, spotkanie, prezentacja… Zapisujesz datę na kartce, kładziesz w przyszłości. Powoli idziesz po linii czasu w stronę kartki. Napięcie rośnie… A potem robisz sus nad kartką – jesteś po drugiej stronie. Uff, już po wszystkim! Nie ma się czego bać. Owszem, to swego rodzaju oszustwo umysłu, ale przecież te wszystkie lęki, jakie ci podsuwa, to zwykłe halucynacje!

– Kiedy nabędziesz wprawy, możesz wykonywać to ćwiczenie nawet na ulicy, bez kartki. Ja na przykład idę chodnikiem i ustalam sam ze sobą, gdzie na mojej drodze leży punkt, który potrzebuję przekroczyć. Jeszcze chwila, trochę adrenaliny i jestem tam. Oddycham z ulgą – wyznaje Mariusz Szuba. – Nie chodzi o to, żeby wyeliminować tremę – jeśli jej nie czujesz, znaczy, że ci nie zależy – tylko żeby ją zredukować.

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI