Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

24180116_m

Posprzątaj, by ruszyć z miejsca

Według filozofii chińskiej przestrzeń, w której funkcjonujemy, jest odzwierciedleniem naszego wnętrza, a nawet życia. Jeśli panuje w nim zastój, jeśli wszystko idzie jak po grudzie, zmień coś w mieszkaniu! Wyrzuć stertę starych gazet, zdjęcia eks partnerów – od razu napłynie świeże powietrze.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Sprzątnąć w domu i zacząć wszystko od nowa. No, może nie wszystko – chodzi o to, żeby zdecydować, które z doświadczeń czy wspomnień chcesz zachować, pielęgnować, a które żegnasz. Wielkie porządki mają działanie terapeutyczne, mogą prowadzić do przełomu. Tak twierdzi Karen Kingston, autorka książki „Feng Shui. Jak pozbyć się bałaganu ze swojego życia”. Dla niektórych to wyzwanie – chociażby dlatego, że jesteśmy sentymentalni. Albo wyjątkowo praktyczni –wierzymy, że „wszystko może się przydać”. Pozbywając się bałaganu, okazujesz sobie szacunek. Deklarujesz: „Nie chcę tego, co zniszczone, popsute, brzydkie. Nie będę otaczać się tym, czego nie lubię”. A nawet: „Nie zamierzam już odczuwać starych emocji – złości, żalu. Zasługuję na więcej”. Bałagan utrudnia swobodny przepływ energii w mieszkaniu, a to przekłada się na nasze życie. Możesz w to wierzyć lub nie, ale pewnie zauważyłaś, że po wielkich remanentach czy remontach ludzie są jak nowo narodzeni – pełni energii, życia, pomysłów.

Wyjść z marazmu

Czy lubisz meble i przedmioty, które trzymasz w domu? Używasz ich? Zdaniem Karen Kingston wszystko, co nielubiane, nieużywane i zaniedbane, powoduje zastoje, ściąga w dół. A rzeczy niedokończone albo domagające się naprawy? Pokazują, ilu spraw nie rozwiązałaś w życiu.

Przestrzeń, w której funkcjonujemy, jest naszym odzwierciedleniem, a my z czasem stajemy się odzwierciedleniem przestrzeni, zwłaszcza jeśli przebywamy w niej długo i często – tłumaczy specjalistka w dziedzinie feng shui, Anna Sztandera. – Ciało czy jakikolwiek inny organizm – a dom też jest takim organizmem – nie lubi bezruchu. Bezruch to stagnacja, czyli na dłuższą metę umieranie. Najważniejsza jest równowaga między yin – tym, co pasywne i spokojne, i yang – tym, co aktywne i ruchliwe. Bałagan uniemożliwia uzyskanie tej równowagi.

Oczywiście, nikt nie podejrzewa cię o to, że masz w domu kurz i pajęczyny. Ale co powiesz o tych butach, które uparcie nie chcą wrócić do mody (a nawet jak były modne, to niespecjalnie ci się podobały)? A to plastikowe kółko, które kiedyś od czegoś odpadło, i dziś nikt już nie pamięta, do czego służy? I jeszcze kubek z wyszczerbioną krawędzią, puszka zaschniętej farby z ostatniego malowania, bluzka w nieaktualnym rozmiarze, kalendarzyki z poprzedniej dekady, czasopisma (jak wyżej)… Są różne rodzaje bałaganu i może on wpływać na nas w różny sposób. Ale zwykle wszystko sprowadza się do tego, że energia nie krąży. Co się wtedy dzieje? Nic. Tkwisz w martwym punkcie, analizując minione zdarzenia. Możesz odczuwać zmęczenie, ociężałość.

Bałagan to najczęściej po prostu nadmiar rzeczy, przeciążenie. Zagracona przestrzeń wpływa niekorzystnie na nasze relacje: może prowadzić do napięć między domownikami, do ograniczenia kontaktów towarzyskich. Na co dzień bałagan oznacza więcej rzeczy, którymi trzeba się zajmować (choćby przy ścieraniu kurzu), wywołuje uczucie zawieszenia albo dezorganizację (czyli dyskomfort).

– Nieład utrudnia koncentrację. Przestrzeń musi być oczyszczona, drożna, w przeciwnym razie powstają blokady – mówi Anna Sztandera. Jeśli wierzyć Karen Kingston – również na poziomie ciała. Zaparcia, zanieczyszczona cera, brak „błysku w oku”… Osoby, w których mieszkaniu panuje nieład, mają też często problemy z nadwagą. Powód? Zarówno bałagan, jak i nadmiar tkanki tłuszczowej służą jako swego rodzaju samoobrona: „Obudowując się warstwami sadła lub gratów, starasz się zabezpieczyć przed życiowymi wstrząsami, szczególnie przed emocjami, z którymi sobie nie radzisz. Łudzisz się w ten sposób, że masz nad wszystkim kontrolę i nic nie może cię zranić. Ale to tylko iluzja” – pisze Kingston. Jej zdaniem znacznie łatwiej jest zająć się odchudzaniem domu niż ciała. Uprzątnięcie śmieci z najbliższego otoczenia sprawia często, że ludzie nie chcą już napychać żołądka pustymi kaloriami.

Strony: 1 2 3


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI