Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
1 września 2015 in Psychologia by redakcja

Powrót do pracy po urlopie

Średnio ponad połowa badanych deklaruje, że koniec wakacji jest trudny i stresujący. Jak poradzić sobie z pourlopowym napięciem?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Oto kilka rad, które pomogą złagodzić powakacyjny blues:

Adaptuj się stopniowo

Powrót do pracy po urlopie oznacza koniec słodkiego nicnierobienia, nawrót rutyny, obowiązków. Psycholodzy tłumaczą, że „żałoba po wakacjach” jest naturalna i jak co roku wkrótce minie. Warto dać sobie czas na przystosowanie, nie rzucać się od razu „na głęboką wodę”, stopniować cele i zadania.

„Nie nakręcaj” się od początku

Koniec wakacji to okres wzmożonego ruchu w każdej firmie: powrót do projektów, nowe oferty, spotkania, zebrania… Nic bardziej kontrastującego od leżenia pod gruszą jeszcze kilka dni wcześniej. Łatwo się zestresować, a to najgorsza droga, bo w krótkim czasie wyczerpiesz wszelkie zasoby, a do kolejnych wakacji jeszcze rok (albo co najmniej kilka trudnych dla psychiki jesiennych miesięcy). W takiej sytacji pomoże opracowanie planu – wypisz wszystkie zadania, uporządkuj priorytety – i działaj konsekwentnie i systematyczne.

Zachowaj dobre nawyki z wakacji

Jeśli w czasie wakacji udało CI się wreszcie regularnie ćwiczyć, jeść śniadanie, ograniczyć ilość kawy – rób to dalej. Powrót do pracy to nie koniec świata, nie musisz rezygnować z tego, co jest zdrowe, sprawia ci przyjemność, daje radość. Wprost przeciwnie, właśnie w codziennym zabieganiu te korzystne dla zdrowia nawyki są bardzo ważne. Jeśli nie masz czasu iść do siłowni, zrób ćwiczenia w domu albo wróć z pracy na piechotę; gdy dopadnie cię popołudniowy spadek enegii, zamiast dostarczać organizmowi kofeiny lub cukru, zrób ćwiczenia rozciągające, zjedz garść orzechów czy wyjdź z biura na kwadrans i zrób szybki spacer.

Zastanów się nad wprowadzeniem zmian w pracy

Zmiana nie musi oznaczać rewolucji, która wywróci twoje życie do góry nogami. Zastosuj metodę małych kroków, np. nie spóźniaj się, ale też wychodź z pracy o czasie, nie sprawdzaj służbowej poczty „po godzinach”, rób regularne kilkuminutowe przerwy w pracy: odejdź od komputera, rozciągnij kręgosłup, idź po szklankę wody do kuchni czy do dystrybutora, wyjdź na taras, patio albo przed budynek.

Sukcesywnie odpowiadaj na e-maile

W dzisiejszych czasach wszyscy jesteśmy wprost „zalani” korespondencją elektroniczną: informacjami prasowymi, newsletterami, ofertami handlowymi. Po dwóch, trzech tygodniach nieobecności w skrzynce pocztowej czekają setki a nawet tysiące wiadomości. Przede wszystkim nie staraj się odpowiedzieć na wszystkie od razu. Dobrze zacząć od segregacji na kilka grup (w programach pocztowych łatwo daje się stworzyć odpowiednie foldery) i wyznaczyć termin odpowiedzi dla poszczególnych zbiorów. Nie przeglądaj więcej niż 50-100 informacji na raz, potem zrób przerwę na inną pracę i wróc do czytania poczty. Wiele informacji handlowych i promocyjnych będzie już nieaktualne, gdy usuniesz je z głównej skrzynki, od razu poczujesz różnicę.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI