Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Wyzwanie polega na połączeniu w jednym czasie i w jednej kobiecie dwóch ról: matki i pracownicy. Jak sobie pomóc w powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim – radzi trener biznesu i mama dwójki dzieci Agnieszka Karolak.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Najpierw – niczym w filmie Hitchcocka – było trzęsienie ziemi, czyli dziecko. Świat na kilka miesięcy wywrócił się do góry nogami. Potem… no właśnie, to zależy. Albo zalała cię fala miłości i rozanielenia z powodu nowej roli, jaką pełnisz, albo ze zdumieniem stwierdziłaś, że w zajmowaniu się maluchem nie jesteś tak dobra, jak w finalizowaniu kolejnych projektów. I kiedy już na dobre weszłaś w nowy etap życia, przyszedł ten nieuchronny moment: powrót do pracy. O tym, czy i kiedy postanowisz to zrobić, może zadecydować wiele czynników: sytuacja finansowa, gotowość psychiczna (twoja i dziecka) na rozstanie, życiowe priorytety, ale i wzorce rodzinne.

– W Polsce jest mnóstwo kobiet, które mają ogromne poczucie winy, że wracają do pracy. Nadal silne jest przekonanie, że matka małego dziecka, podejmująca wyzwania zawodowe, pozbawia je czegoś ważnego. Musi odpierać naciski partnera, dziadków, ciotek – mówi Agnieszka Karolak, trener biznesu. – Dlatego radziłabym kontaktować się z własnymi uczuciami, a nie z opinią bliskich osób czy mediów. Matka pracująca nie oznacza automatycznie nieszczęśliwego dziecka. Dziecko szczęśliwe to takie, które ma szczęśliwą matkę. Z drugiej strony są też rodziny, w których to głównie kobiety zarabiają pieniądze, rozwijając się zawodowo. W tym przypadku też należałoby się zastanowić, czy chcemy kontynuować tę tradycję rodzinną. Bo może serce podpowiada nam coś innego.

Jeśli ostatecznie postanowiłaś znów założyć garsonkę i wziąć laptopa pod pachę, przeprowadzimy cię przez kolejne kroki powrotu do pracy.

Krok 1. Kiedy i jak wrócić

Według prawa pracy na urlopie macierzyńskim (lub na zasiłku macierzyńskim w przypadku prowadzenia własnej firmy) maksymalnie możesz przebywać rok. Przez pierwsze pół roku otrzymujesz całość pensji, przez drugie – 60 proc. Dlatego pierwsze pytanie, jakie powinnaś sobie zadać, to: Wrócić po 6 miesiącach czy po 12? Następnie możesz rozważyć możliwość podjęcia pracy na pół lub jakąś część etatu. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku małego dziecka.

Strony: 1 2 3 4


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI