1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Pozytywne skutki stresu – jaki mają wpływ na organizm człowieka?

123rf.com
123rf.com
Stres kojarzy się przede wszystkim z nieprzyjemnym napięciem, usztywnieniem karku czy mięśni, bólem brzucha, głowy i zdenerwowaniem, które potem przez długi czas staramy się rozładować. I choć długotrwały stres faktycznie przynosi głównie negatywne skutki, to stres krótkotrwały ma swoją pozytywną stronę. Dlatego warto poznać pozytywne i negatywne aspekty stresu.

Stres dotyczy nas wszystkich, dlatego zapewne naukowcy cały czas badają skutki jego działania (przede wszystkim pozytywne i negatywne skutki stresu). Słowo „stres” najczęściej kojarzymy z pracą lub problemami finansowymi, to ale uczucie pojawia się zawsze tam, gdy zagrożone jest nasze poczucie bezpieczeństwa, szwankuje zdrowie, bliscy czy przyjaciele mają kłopoty.

Pozytywne i negatywne aspekty stresu

Zapominamy, że stres może zadziałać pozytywnie. Oto kilka informacji, które pomogą zrozumieć wpływ stresu na organizm człowieka pokazując, że stres może okazać się wsparciem, a nie przeszkodą. Wystarczy, że rozróżnimy pozytywne i negatywne skutki stresu.

  • Trudno w to uwierzyć, ale kolejne badania naukowców pokazują, że krótkotrwały stres działa jak kopniak dla organizmu i podnosi odporność! Mała choć intensywna „dawka” stresu wpływa na głowę i ciało. Może wyostrzyć zmysły, poprawić w danym momencie pamięć, a ciało – zmobilizowane przez stres pozytywny – łatwiej i szybciej zwalczy chorobę czy osłabienie.
  • Krótkotrwały stres podnosi kreatywność oraz intensywność działania. Pod jego wpływem nagle umiemy działać szybko, konkretnie, zdecydowanie i wybieramy lepsze rozwiązania, niż gdybyśmy mieli podjąć decyzję bez wpływu stresu.
  • Jeśli w stresie musimy podjąć jakąś decyzję, będziemy raczej kierować się tymi wartościami, które są nam bliższe a nie kalkulacją czy potencjalnym zyskiem, czyli zachowamy się uczciwiej.
  • Stres pozytywny w pracy sprawia, że jesteśmy w stanie szybciej się zmobilizować, myśleć kreatywniej i zdecydowanie lepiej negocjować. Także nasze prezentacje czy przemówienia wypadają wówczas lepiej. Ale mówimy o stresie krótkotrwałym, bo ten chroniczny działa odwrotnie – skutki długotrwałego stresu mogą wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie.
  • Stres spowodowany troską np. o bliskich, w tym dzieci, wyostrza zmysły; sprawia, że na basenie, plaży, ulicy, jesteśmy po prostu czujniejsi, uważniejsi i „myślimy do przodu”, przewidując zachowanie naszych dzieci czy osób wchodzących z nimi w interakcje.
  • Wreszcie ćwiczenia fizyczne wykonywane w czasie, gdy jesteśmy zestresowani, szybciej przynoszą efekty. I tu dobra rada: na stres najlepszy ruch – idź pobiegać albo na siłownię. Spalisz więcej niż podczas treningu bez tych emocji i z pewnością odczujesz pozytywne skutki stresu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze