Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
24 marca 2015 in Psychologia by redakcja

Pozytywne skutki stresu

Stres kojarzy się przede wszystkim z nieprzyjemnym napięciem, usztywnieniem karku czy mięśni, bólem brzucha, głowy i zdenerwowaniem, które potem przez długi czas staramy się rozładować. I choć długotrwały stres faktycznie przynosi głównie negatywne skutki, to stres krótkotrwały ma swoją pozytywną stronę.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Stres dotyczy nas wszystkich, dlatego zapewne naukowcy cały czas badają skutki jego działania. Słowo „stres” najczęściej kojarzymy go z pracą lub problemami finansowymi, to ale uczucie pojawia się zawsze tam, gdy zagrożone jest nasze poczucie bezpieczeństwa, szwankuje zdrowie, bliscy czy przyjaciele mają kłopoty.

Zapominamy, że stres może zadziałać pozytywnie. Oto kilka informacji, które pomogą zrozumieć, że stres może okazać się wsparciem, a nie przeszkodą.

  • trudno w to uwierzyć, ale kolejne badania naukowców pokazują, że krótkotrwały stres działa jak kopniak dla organizmu i podnosi odporność! Mała choć intensywna „dawka” stresu wpływa na głowę i ciało. Może wyostrzyć zmysły, poprawić w danym momencie pamięć, a ciało – zmobilizowane przez stres – łatwiej i szybciej zwalczy chorobę czy osłabienie.
  • Krótkotrwały stres podnosi kreatywność oraz intensywność działania. Pod jego wpływem nagle umiemy działać szybko, konkretnie, zdecydowanie i wybieramy lepsze rozwiązania, niż gdybyśmy mieli podjąć decyzję bez wpływu stresu.
  • Jeśli w stresie musimy podjąć jakąś decyzję, będziemy raczej kierować się tymi wartościami, które są nam bliższe a nie kalkulacją czy potencjalnym zyskiem, czyli zachowamy się uczciwiej.
  • Stres w pracy sprawia, że jesteśmy w stanie szybciej się zmobilizować, myśleć kreatywniej i zdecydowanie lepiej negocjować. Także nasze prezentacje czy przemówienia wypadają wówczas lepiej. Ale mówimy o stresie krótkotrwałym, bo ten chroniczny działa odwrotnie.
  • Stres spowodowany troską np. o bliskich, w tym dzieci, wyostrza zmysły; sprawia, że na basenie, plaży, ulicy, jesteśmy po prostu czujniejsi, uważniejsi i „myślimy do przodu”, przewidując zachowanie naszych dzieci czy osób wchodzących z nimi w interakcje.
  • wreszcie ćwiczenia fizyczne wykonywane w czasie, gdy jesteśmy zestresowani, szybciej przynoszą efekty. I tu dobra rada: na stres najlepszy ruch – idź pobiegać albo na siłownię. Spalisz więcej niż podczas treningu bez tych emocji.

 


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI