Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
10 grudnia 2014 in Psychologia by Marta Wołowska-Ciaś

Co nam przeszkadza w stworzeniu prawdziwej relacji?

„Ja robię swoje, a ty swoje. Nie jestem na tym świecie po to, by spełniać twoje oczekiwania, a ty nie jesteś na tym świecie, by spełniać moje. Ty to ty, a ja to ja. I jeśli przypadkiem natrafimy na siebie to wspaniale, jeśli nie, to nic nie można na to poradzić” . To słowa Fritza Perlsa, twórcy Gestaltu, które uważane są przez praktyków tegoż nurtu za swoistą modlitwę. Odwołuje się do nich, w swoim najważniejszym dziele "Ja- TY", Martin Buber, austriacki filozof, współtwórca filozofii dialogu, która zakłada, że prawdziwe spotkanie możliwe jest tylko w dialogu, w relacji JA – TY.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Aby mogło dojść do takiego spotkania potrzebne są: samoświadomość, wiara w potencjał człowieka, realizacja przykazania miłości, uznanie prawa do wolności drugiego człowieka, świadomość bycia z drugim człowiekiem (dialog nie monolog). Problem w tym, że współczesny człowiek raczej pozostaje w monologu, w spotkaniu „ja – ono”. Unika kontaktu na różne sposoby, by chronić siebie i nie spotkać się ze sobą i z drugim człowiekiem. Zapewne ze strachu czy wstydu przed odsłonięciem swojej prawdziwej istoty. Za takimi uczuciami często stoją trudne doświadczenia z dzieciństwa, kiedy byliśmy karani za prawdziwość, spontaniczność, radość, dziecięcą ekscytację i podniecenie. Nie wolno było płakać, „bo nie wypada” lub słyszeliśmy „prawdziwi mężczyźni nie płaczą”; nie wolno było być głośno „bo trzeba być cicho”; trzeba było zjeść do końca, nawet wtedy gdy nie czuliśmy głodu; mieliśmy się też „wypłakać do końca” w łóżeczku, bo rodzice wyznawali taką teorię wychowania. Takie doświadczenia mają wpływ na nasze odcięcie od siebie. A kiedy nie jesteśmy w kontakcie ze sobą, nie może dojść do spotkania z drugim człowiekiem.

Jak unikamy kontaktu?

• Jednym z mechanizmów jest projekcja  (z łaciny: „wyrzucać przed siebie”). Polega na tym, że z powodu trudności z zaakceptowaniem swoich ograniczeń (cechy osobowości, wygląd, trudne uczucia, pragnienia, oceny) rzutujemy je na innych. Inaczej mówiąc, jest to przerzucanie odpowiedzialności na otoczenie za to, co dzieje się w nas samych. Oczywiście robimy to nieświadomie, powtarzając mechanizm obronny z przeszłości. Kiedyś miał pomóc przetrwać trudne momenty, ale teraz odcina nas od siebie i nie pozwala nawiązać relacji wprost.

•  Kolejnym zjawiskiem uniemożliwiającym kontakt jest defleksja. To tak zwane zagadywanie, powierzchowne nawiązywanie kontaktu. Wyobraźmy sobie, że sednem sprawy jest obraz, a wszystko inne jest jego ramą. Osoba defleksyjna będzie opowiadała o „ludziach” (ludzie w Polsce tak mają, że nie lubią zimy”); o „wszystkim, zawsze, wszędzie, nigdy…”; będzie poruszała się po ramie obrazu. Będą to ogólniki nieinteresujące dla słuchacza, który zacznie się w końcu zastanawiać, o czym ten ktoś w ogóle mówi.

• Wreszcie introjekcja, czyli, najprościej mówiąc: połknięcie cudzej opinii, sądów, idei, przekonań, wiary, a następnie wchłonięcie jej i uznanie za własną. Właściwie wychowywanie dziecka jest takim procesem internalizacji dla m.in. poczucia bezpieczeństwa. Kłopot wtedy, kiedy całkowicie rezygnujemy z siebie i nie umiemy odpowiedzieć na pytanie: czego chcę? czego potrzebuję? co lubię, a czego nie?

Dla przykładu zacytuję dowcip świetnie ilustrujący mechanizm introjekcji:

  • Kochanie, dlaczego ucinasz kawałek pieczeni i wyrzucasz ją?
  • Bo tak się robi!
  • Dlaczego tak się robi?
  • Oj, przecież wszyscy tak robią. Tak się robi!
  • Ale dlaczego?
  • Zapytaj moją mamę, to ci powie.
  • Mamo dlaczego tak się robi.
  • Nie wiem, moja mama tak robiła.

• Kiedy uciekamy w świat myśli, tłumimy uczucia i zachowania, a nasza energia skierowana jest do wewnątrz, a nie do świata, mówimy o retrofleksji. Takie zamknięcie i doświadczenie jak gdyby nieobecności w kontakcie to tak naprawdę samotność dla obu stron spotkania. Mechanizm ten jest czasem bardzo pomocny. Gdy podczas wizyty u dentysty uciekamy w świat myśli, fantazji, planowania, ucinamy sobie drzemkę albo nucimy w myślach ulubioną piosenkę, to przekierowanie zainteresowania do wnętrza ratuje nas przed bólem, dźwiękiem wierteł i ogólnym dyskomfortem.

• „Ja robię swoje, a ty swoje… Ty to ty, a ja to ja”.  Z takim zdaniem na pewno nie zidentyfikuje się osoba, która używa (nieświadomie) mechanizmu konfluencji. Jako niemowlę jesteśmy niemal jednością z naszą matką, ale z upływem czasu ta więź się rozluźnia. W okresie dorastania separujemy się, tworzymy własne JA, własne granice i potrzeby. Zakłócenia w procesie wychowania prowadzą do tego, że w dorosłym życiu osoba konfluentna ma nadal potrzebę zlania. Mówi wtedy: „My z mężem lubimy lody”, „Zawsze robimy to razem”, a także dąży do sytuacji, w których ideą jest jest zbiorowość a nie jednostka.

Martin Buber krytykuje zarówno kolektywizm, jak i skrajny indywidualizm, należy bowiem być i dla siebie, i dla drugiego człowieka. W nawiązywaniu relacji drogowskazem może być przykazanie miłości, bo „jeżeli człowiek potrafi kochać w sposób produktywny, kocha także siebie samego; jeżeli potrafi kochać tylko innych… nie potrafi kochać wcale”.

www.wolowska.pl


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI