Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Quest – odcinek 1 „Wyprawa po skarb”

Beata Pawłowicz
Ilustracja: Maja Wolna
26 września 2011 in Programy Eichelbergera by Beata Pawłowicz
Quest to program rozwoju wewnętrznego, który mówi, jak nie rezygnując z kariery zawodowej, odkryć swoją duchowość. Wojciech Eichelberger, psychoterapeuta, współautor Questu, przybliży nam osiem etapów wyprawy, jaka czeka tych, którzy chcą poszukać odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

– Quest w języku angielskim oznacza „poszukiwanie”, „wyprawę”. Jak powstał program rozwoju wewnętrznego Quest?
– Kilka lat temu znajoma poinformowała mnie, że mieszkający w Polsce Francuz, właściciel firmy headhunterskiej François Nail, chciałby się ze mną spotkać. Przeczytał „Alchemię »Alchemika«” – napisaną przeze mnie i Wojciecha Szczawińskiego analizę popularnej przypowieści Paula Coelho – i był pod jej wrażeniem. Kiedy się spotkaliśmy, François powiedział, że od lat pracuje z menedżerami i dostrzega coś, co wydaje mu się bardzo ważne. To, że wśród ludzi biznesu pojawia się narastające zapotrzebowanie na treści inspirujące do osobistego rozwoju, także w wymiarze duchowym. Na treści, które pomagają integrować pracę z potrzebą samorealizacji. Ustaliliśmy więc, że razem stworzymy nową wersję „Alchemii »Alchemika«”, adresowaną do ludzi korporacji i biznesu.

– Menedżerowie i biznesmeni nie mogli poczytać „Alchemii…”?
– François słusznie zwracał uwagę na to, że do ludzi biznesu trzeba mówić ich językiem – a poza tym od początku chcieliśmy stworzyć na podstawie książki nową procedurę szkoleniową. Żeby ogarnąć ten aspekt sprawy, zaprosiliśmy do pracy Pierre’a Forthomme’a, coacha biznesu o międzynarodowej renomie. Uznaliśmy, że psycholog, „łowca głów” i coach, inspirując się nawzajem, mają szansę stworzyć coś ciekawego i oryginalnego. A wszyscy trzej nie tylko pracujemy z ludźmi biznesu, ale sami prowadzimy własne biznesy.

– I wzajemna inspiracja nastąpiła…
– Już na etapie tworzenia spisu treści zaczęła się między nami ważna wymiana poglądów. Umówiliśmy się więc na tydzień pracy w odosobnieniu, w odrestaurowanym pałacu naszych znajomych. Tam spędzając po wiele godzin dziennie przy laptopach, pisaliśmy rozdział po rozdziale. Akcenty były rozłożone tak, że ja byłem najbardziej odpowiedzialny za część merytoryczną, a François i Pierre za poszukanie przykładów z życia będących ilustracją kolejnych etapów procesu, który opisuje Quest. Ale w rezultacie niemalże każde zdanie tej książki było dyskutowane i akceptowane przez całą trójkę.

– Co łączyło spojrzenia psychoterapeuty, coacha i „łowcy głów”?
– Wspólną płaszczyzną było doświadczenie pracy z menedżerami wysokiego szczebla: inteligentnymi i zapracowanymi ludźmi, którzy zaczęli potrzebować pomocy w bardziej świadomej nawigacji swoim życiem, w określaniu celów już nie tylko biznesowych, ale także życiowych. Oczywiście pisząc tę książkę, mieliśmy wiele okazji do refleksji nad własnymi wyborami życiowymi. Sprawdziła się stara zasada, że jeśli chcesz innych – w sposób wiarygodny i przekonujący – czegoś uczyć, to musisz wpierw przeżyć to samemu.

– A co szczególnie ważne w tym procesie było dla ciebie?
– Już sam punkt wyjścia Questu, czyli sprawa pokory, był dla nas wszystkich bardzo ważny. Musieliśmy sami siebie zapytać, jak nasza osobista pokora ma się do intencji napisania tej książki. Mam nadzieję, że dzięki temu udało nam się uniknąć nadmiernie mentorskiej postawy.

– Byłam zdziwiona, że to książka dla biznesmenów, że to: „Twoja droga do sukcesu”, jak brzmi podtytuł. To książka dla mnie, a ja z biznesem niewiele mam wspólnego.
– Tym podtytułem wciągamy naszych biznesowych czytelników w „pułapkę”. Większość z nich sięgając po tę książkę, myśli o sukcesie jako o karierze i pieniądzach. A tu okazuje się, że chodzi o sukces życiowy, o to, by mieć poczucie, że całe nasze życie jest sukcesem. Ale podtytuł ma swoje uzasadnienie również w tym, że proponowany przez nas proces może być źródłem sukcesu w realizacji ważnych zamierzeń zawodowych. Jeśli np. chcemy wybudować dom albo wymyślić nową metodę generowania energii, to łatwiej i z lepszym skutkiem osiągniemy to, nie zaniedbując żadnego z etapów Questu.

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI