Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
17 grudnia 2015 in Psychologia, Świątecznie by redakcja-2

Przedświąteczne lęki – jak sobie z nimi radzić?

Zdarza się, że już samo myślenie o zbliżających się świętach budzi nasz niepokój. Najczęściej nasze lęki mają źródło relacyjne i finansowe. Chodzi też o czas, a raczej jego brak. Jak sobie pomóc?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Dr Jeffrey Brantley, psychoterapeuta i specjalista redukcji stresu metodą uważności, autor książki „True Belonging: Mindful Practices to Help You Overcome Loneliness, Connect with Others, and Cultivate Happiness with Wendy Millstine”, tłumaczy, w jaki sposób przygotować się do świąt, żeby zminimalizować stres z nimi związany. Przede wszystkim zaleca uważność na samego siebie.Po pierwsze: przyjmij, że doświadczysz stresu

Dla niektórych z nas świąteczny stres jest nieunikniony. Pogodzenie się z nim uwolnia od „czynności” wypierania tego faktu.

Po drugie: współczuj sobie

Jeśli rzeczywiście tak jest, że myśl o spotkaniu się z teściową, nielubianym wujkiem lub wydawaniu pieniędzy na prezenty, denerwuje cię, zmierz się z tym uczuciem. Najpierw współczuj sobie z tego powodu. Znajdź na to czas i przestrzeń – usiądź w spokoju, głęboko oddychaj, poczuj w ciele swoje zdenerwowanie lub lęk. Gdy niewygodne uczucia miną, świadomie podejmij wybór co możesz zrobić. Czy rzeczywiście musisz przyjąć zaproszenie na obiad u cioci? Czy jest konieczne przeznaczać aż tyle pieniędzy na prezenty? Itd.

Po trzecie: bądź wdzięczna

To uczucie pozwoli przekierować z myśli z tego, co negatywne na to, co pozytywne. Za co możesz być wdzięczna świętom? Za to, że drzewa są białe od śniegu? Za kilka dni wolnego od pracy? Za to, że się wyśpisz? Za to, że spędzisz czas z dziećmi i partnerem? Za uśmiechy bliskich? Za choinkę?

Po czwarte: uświadom sobie, że lęk to nie ty

Boję się, nie oznacza że lęk jest tożsamy z tobą. On się tobie dzieje, ale twoja najprawdziwsza istota nie ma z nim nic wspólnego. Więc lęk jest iluzją, czym wymyślonym. Czujesz to?

Po piąte: spójrz się z ciekawością na świat

Wyobraź sobie, że to twoje pierwsze święta w życiu. Jesteś czysty jak noworodek. Nie masz żadnych złych doświadczeń, związanych ze świętami i możesz z nimi zrobić, co zechcesz. A gdy już nadejdą, odkrywaj na nowo wszystko, co z nimi związane – patrz z zachwytem na ozdoby choinkowe, wdychaj zapach piernika, baw się w zimowym lesie, słuchaj kolęd. Bądź w każdej chwili, która właśnie trwa.

Przeżyj święta bez stresu – TUTAJ


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI