Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
17 grudnia 2014 in Psychologia by Marta Wołowska-Ciaś

Przedświąteczny dekalog

Święta to czas, kiedy życzymy sobie zdrowia, radości, spokoju, rodzinnej atmosfery. To często jedyny czas wolny od obowiązków zawodowych, kiedy możemy wypocząć i usiąść do posiłku w rodzinnym gronie. To doskonały moment, by się zatrzymać, zwolnić, skupić się na chwili, która zdarza się tylko raz. To moment na bliskość i odnowienie rodzinnych relacji. Jak to się dzieje, że czym bliżej 24 grudnia, tym bardziej jesteśmy zmęczeni, niewyspani, przeciążeni? W szale świątecznych przygotowań rozpoczynamy wyścig z czasem i własnymi możliwościami.Co zrobić, by tym razem było inaczej?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Po pierwsze: nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę. Prezenty i dekoracje możesz przecież kupować dużo wcześniej i schować je głęboko w szafie albo robić zakupy przez Internet – to pozwoli zaoszczędzić czas.

Po drugie: podziel obowiązki! Może okazać się, że ktoś z członków rodziny robi świetne pierogi i chciałby czuć się potrzebny. Możesz przydzielić mu takie zadanie. Pamiętaj – nic nie musisz. Nie musisz robić wszystkiego najlepiej. Nie wszystko musi być na twojej głowie.

Po trzecie: oszacuj budżet. Nie wydawaj fortuny. Jeśli dysponujesz kwotą 300zł, nie ulegaj sugestywnym reklamom. Pokaż „figę z makiem”  wszelkim specom od marketingu. Pamiętaj, że często połowa jedzenia i tak ląduje w koszu, a pięć prezentów nie cieszy obdarowanego pięć razy bardziej niż jeden.

Po czwarte: Zaplanuj wizytę w sklepie w takich porach i dniach, kiedy nie ma tłumów np. jeśli jesteś „sową”, możesz robić zakupy po 22.00, a jeśli „skowronkiem” – o 6.00 rano.

Po piąte: jeśli masz dzieci, włącz je w przygotowania. Niech sprzątają, pomagają w zakupach, porządkach w szufladach. Zrób z tego rodzaj zabawy. Jeśli jesteś matką niemowlaka, postaraj się o opiekę dla niego, gdy planujesz podbój sklepów w poszukiwaniu ekologicznej pszenicy. Unikniesz nerwów, wrzasków i ryzyka zarażenia dziecka infekcją.

Po szóste: mieszkanie sprzątaj etapami. Pamiętaj przy tej okazji o biednych – lepiej oddać część ubrań, zabawek, rzeczy tym, którzy ich bardziej potrzebują. Warto poszukać wokół siebie osoby, która za niewielką opłatą pomoże nam w myciu okien, prasowaniu.

Po siódme: Zaakceptuj niemożliwe, np. to, że dzieci na pewno nie będą siedziały przy stole w niezaplamionych białych bluzkach, że teściowa nie będzie się użalać lub dopytywać o wasze prywatne sprawy, że wytrzymasz na diecie i nie spróbujesz każdego rodzaju ciasta itd.

Po ósme: Pomyśl o ludziach samotnych, bezdomnych, starych, schorowanych, a także tych, którzy pracują  przez całe Święta. Zróbmy coś dobrego dla nich. Niech nasza troska nie kończy się tylko na postawieniu dodatkowego talerza. Może warto całą rodziną odwiedzić staruszkę z klatki obok, ubrać jej choinkę, przynieść coś smacznego tym, którzy nie mają czasu na przygotowanie kolacji (np pracują w supermarkecie aż do momentu pojawienia się pierwszej gwiazdki).

Po dziewiąte: Jeśli jesteś samotny, z dala od domu, rodziny, może warto zaangażować się jako wolontariusz np. do wydawania kolacji dla bezdomnych? Takie gesty zmieniają świat o wiele bardziej niż wypastowana podłoga czy wykwintne dania przyrządzane przez cały dzień.

Po dziesiąte: uśmiechnij się i zrelaksuj. Święta Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych okresów w roku.

www.wolowska.pl


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
Jolanta Kosowska

Wywiad z Jolantą Kosowską – autorką „W labiryncie obłędu” i „Niepamięci”

Jest lekarzem trzech specjalności i pisarką na co dzień mieszkającą w Dreźnie. Dotychczas opublikowała kilka powieści obyczajowych z medycyną w tle, a jej twórczość zyskuje ...
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI