Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
13 czerwca 2014 in Psychologia by Marta Wołowska-Ciaś

Psychoterapia przez ciało

W naszym neurotycznym świecie: wymagań, sukcesu i osiągnięć, zazwyczaj nie mamy czasu dla siebie. Cóż to jest relaks i odpoczynek? Powoli zapominamy, co oznacza po prostu „być”, a nie „mieć czy „ścigać się” w walce o władzę i pozycję. Co znaczy „odpuścić”, a nie „kontrolować wszystko, wszystkich i siebie samego”? Co znaczy być w pełni sobą i żyć w zgodzie ze sobą, bez lęku? Dar terapii i własnego rozwoju pozwoli nam odpowiedzieć na te pytania i doświadczyć nowej jakości życia. Coraz częściej słyszymy o psychoterapii poprzez ciało jako metodzie pracy nad własnym rozwojem. Pojawiają się oferty warsztatów, psychoterapeuci „od ciała”, a także kierunki studiów podyplomowych na uczelniach psychologicznych zorientowanych na ciało.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Aleksander Lowen, światowej sławy psychiatra i psychoterapeuta,  jest twórcą Analizy Bioenergetycznej, współczesnej metody psychoterapii,  która zakłada, że to ciało człowieka wyraża jego wewnętrzne konflikty. Ciało jako pierwsze pamięta  wczesnodziecięce doświadczenia, z okresu, kiedy jeszcze nie umieliśmy mówić, nazywać i wyrażać tego, co czujemy i czego potrzebujemy. Bioenergetyka upatruje źródło naszych nerwic i depresji w tłumieniu wypartych  uczuć, które dla terapeuty lowenowskiego widoczne są w  napięciach blokujących naturalny przepływ energii w naszym ciele.

Ciało pamięta, wie pierwsze, ciało zna odpowiedź

Ciało jest wyrazem naszej psychiki, widać w nim zepchnięte uczucia i niewyrażone potrzeby, historię i  traumy. W napięciach mięśni, w spłyconym oddechu i usztywnionych partiach ciała można wyczytać stłumione emocje i zahamowania.

W przeszłości napięcia były wynikiem naszej historii, odpowiedzią na zachowanie i wymagania otoczenia. Jednocześnie  pozwalały przetrwać, były wyrazem lęku, smutku czy złości, na których jawną ekspresję nie mogliśmy sobie pozwolić. Pełniły funkcję przystosowawczą, były przejawem samoregulacji naszego organizmu. Teraz w dorosłym życiu nie są już nam potrzebne. Bardziej przeszkadzają, niż chronią przed czymkolwiek. Odejmują nam swobodę, elastyczność, grację, powodują sztywność i ograniczają żywotność naszego ciała.

Napięcia i blokady mają jednak swój cel. Zabezpieczają świadomość przed trudnymi uczuciami i prawdą o sobie. Do czasu, dopóki na tę samowiedzę nie jesteśmy gotowi. Czasem np. praca z oddechem może doprowadzić do wyrażenia powstrzymywanego  przez wiele lat szlochu, skontaktowania się z morderczą złością lub przerażeniem.

Świadomość ciała, uczuć, myśli i zachowania

Celem terapii jest przywrócenie witalności, zdrowia, radości i spontaniczności. Ważne jest, aby terapeuta pracujący poprzez ciało pomagał przywracać naturalny przepływ energii i pracował na rzecz poszerzenia świadomości klienta.  Wymaga to jednak rozumienia procesu, nadawania znaczenia temu, co zachodzi w procesie wyrażania. Dlatego tak ważne jest integrowanie doświadczenia, zarówno na poziomie ciała,  jak i umysłu. Samo wyrażanie czy odreagowanie emocji to za mało, by poszerzyć  świadomość i wprowadzić trwałą zmianę do swojego życia. Taką możliwość daje nam np. terapia Gestalt.

Samorozwój dzięki codziennym ćwiczeniom bioenergetycznym jest możliwy, ale warto na początku spróbować  współpracy  z profesjonalistą a poza tym poznać fachową literaturę. Codzienne wykonywanie ćwiczeń pozwoli nam poznać życie w ciele, być bardziej zintegrowanym oraz czuć się ugruntowanym i zakorzenionym.  A to może być początek drogi do odzyskania wiary w siebie, wzmocnienia poczucia własnej wartości, odwagi do zmian, twórczego działania, kreatywnego myślenia i wykorzystania skrywanych możliwości. Jest to także droga do poznawania swojej seksualności i  do poddania się miłości.

Warto wiedzieć

W terapii poprzez ciało wykorzystuje się różne ćwiczenia i techniki, stosowany jest także dotyk. Służy on zazwyczaj zwróceniu uwagi na dany obszar czy napięcie w ciele. Może także być naciskiem,aby można było doświadczyć wzmożonej siły napięcia, którego na co dzień nie jesteśmy już świadomi. Przed podjęciem decyzji o pracy terapeutycznej warto odpowiedzieć sobie na pytania: „jak ja się mam z dotykiem, a także z ekspresją, także głosową?”.

www.wolowska.pl


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI