Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
25 kwietnia 2014 in Psychologia by Renata Bożek

Qi – twoja życiowa siła. Jak ją wzmocnić?

Ciało ludzkie to mała elektrownia złożona z elementów wytwarzających ciepło, a przez połączenie z mózgiem – motywację do działania. Można ją wzmocnić za pomocą ćwiczeń polecanych przez nauczycieli qigongu.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Tłumacząc bezpośrednio z chińskiego, qigong (czyt. czikung) to praca nad energią qi, czyli naszą energią życiową – mówi Rafał Becker, instruktor shaolińskiego qigongu. – Chodzi o to, aby za pomocą określonych ruchów ciała, oddechu i wizualizacji sprawić, by bez przeszkód krążyła w ciele. Wtedy jesteśmy zdrowi, pełni witalności, mamy sprawne ciało i umysł. W tradycyjnej medycynie chińskiej energia nie ma nic wspólnego z newage’owym wyobrażeniem czegoś eterycznego, tajemniczego i wirującego w kosmosie. Przeciwnie, jest czymś namacalnym, powiązanym z konkretnymi narządami i ich funkcjonowaniem. Nasze ciało jest swego rodzaju elektrownią złożoną z wzajemnie zależnych elementów, wytwarzającą ciepło, a poprzez połączenie z umysłem – motywację do działania. Siłę tej energii miałem okazję sprawdzić 15 lat temu, po 8 latach trenowania kung-fu. Poprosiłem mojego nauczyciela Sławomira Pawłowskiego, żeby mi pokazał, jak działa to qi. Najpierw zademonstrował, jak działa uderzenie w „zwyczajnym” kung-fu. Poleciałem metr do tyłu, ale szybko wstałem i byłem gotowy do walki. Potem pokazał, co się dzieje, gdy w takim uderzeniu wykorzysta się energię qi. Nie ruszyłem się prawie z miejsca, ale w środku czułem, jakby coś mnie zmiażdżyło. Postanowiłem lepiej poznać tę siłę i nauczyć się z niej korzystać, ale w celach leczniczych.

Gosia, 39-letnia asystentka na ASP, poczuła działanie qigongu rok temu, już po pierwszych zajęciach, na które zaciągnęła ją przyjaciółka. – Przyszłam zdołowana, bo nie byłam w stanie skończyć projektu, choć goniły mnie terminy – opowiada.

– Po godzinie zajęć poczułam się lekka, pewniejsza siebie i spokojniejsza. Wróciłam do domu i ruszyłam z kopyta: odblokowały mi się pomysły, choć wcześniej przez miesiąc kręciłam się w kółko. Od roku chodzę na zajęcia dwa razy w tygodniu, a jak nie mogę iść, ćwiczę w domu. Łatwiej mi się skoncentrować, mniej rzeczy mnie rozprasza, nie odkładam niczego na później i, co też istotne, zniknęła mi lwia zmarszczka i poprawiła się cera.

Na początek

– Energia życiowa powiązana jest z krwiobiegiem – tłumaczy Rafał Becker. – Jeśli mamy skłonność do obsesyjnego myślenia w kółko o tym samym problemie, więcej krwi idzie na obsługę mózgu, a mniej do śledziony i nerek, według tradycyjnej medycyny chińskiej odpowiedzialnych za radzenie sobie z lękiem i stresem.

Gdy ćwiczymy qigong, energia nie tylko krąży swobodniej w ciele, ale też daje się łatwiej kierować na to, co w danym momencie istotne. Umiemy się na tym skupić, cieszyć się tym, co w danej chwili się dzieje, a tym samym wzmacniać swój potencjał energetyczny.

Jaki system qigongu wybrać na początek? – Żeby energia harmonijnie krążyła w ciele i dobrze nam służyła, warto łączyć dwie formy ruchu: mocniejszą, nastawioną na wzmacnianie mięśni, i delikatniejszą, skoncentrowaną na narządach wewnętrznych – radzi Becker. – Warto też pamiętać, że na jednych qigong działa od razu, inni, zwłaszcza ci bardziej zestresowani i zmęczeni, potrzebują 2–3 miesięcy, żeby zauważyć wyraźny przypływ chęci do działania. Pod warunkiem że trenują minimum dwa razy w tygodniu po godzinie. Najlepsze efekty są wtedy, gdy ćwiczymy regularnie, choćby po 15 minut dziennie w domu.

Piłki w brzuchu

Dla tych, którzy mają wrodzoną niechęć do gimnastyki i za nic nie dadzą się zaciągnąć na ćwiczenia, a jednocześnie narzekają na zmęczenie, trudności ze skupieniem się i ogólny życiowy marazm, idealne będzie… przewietrzenie ciała. Chodzi o to, by wpuścić świeże powietrze do krwi i mózgu. Zaletą ćwiczeń oddechowych jest to, że można je robić praktycznie wszędzie, nawet w garniturze lub służbowej garsonce, trzeba tylko na chwilę rozpiąć guzik i poluźnić pasek. Można przyjść na godzinne warsztaty oddychania brzusznego, a potem robić ćwiczenia w domu.

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI