Dlaczego sen jest taki ważny?

123rf.com

Sen to konieczność, to nie opcja. Brak snu lub jego niewystarczająca ilość sprawiają, że stajemy się sfrustrowani, jesteśmy gorszymi pracownikami, uczniami i partnerami w życiu. I co gorsza, braku snu nigdy nie odeśpimy.
Magazyn Psychology Today wymienił powody, dla których sen jest nam niezbędny, a raczej, co się dzieje, gdy go sobie odbieramy.

reklama

– wystarczy, że zamiast 7 godzin snu śpimy jedynie 5, a cierpi na tym nasza koncentracja i pamięć. Trudniej nam się skupić na zadaniu, zapominamy o wielu pilnych rzeczach i mamy dłuższy czas reakcji, co może być niebezpieczne podczas jazdy samochodem albo rowerem.

– notorycznie niewyspani, często popełniamy błędy, podejmujemy złe decyzje i częściej na siebie nie uważamy, przez co – z własnej winy – stajemy się ofiarami wypadków albo sami robimy sobie krzywdę.

– nie śpiąc – tyjemy, bo brak snu negatywnie wpływa na nasz metabolizm. W dodatku organizm – by otrzymać potrzebną przy braku snu, większą dawkę energii, będzie wymuszał na nas więcej jedzenia.