Jak pomagać osobom potrzebującym?

Jak pomóc osobom potrzebujacym
123rf.com


Bycie w społeczności to również pomoc osobom dotkniętym przez los albo tym, którzy z życiem radzą sobie gorzej od nas. Żeby pomagać, nie trzeba zakładać fundacji ani wydawać dużych pieniędzy, ba – czasem w ogóle nie trzeba wydać ani złotówki.

Jednym ze znakomitych sposobów włączenia się w działalność organizacji pozarządowych, które pomagają np. ludziom chorym albo niepełnosprawnym, jest przekazywanie na rzecz potrzebujących tego, co nam jest już zbędne. W ten sposób można pomóc na przykład podopiecznym Hospicjum Dziecięcego w Warszawie – Chore dziecko w rodzinie to nie tylko nieszczęście, ale i wielkie obciążenie finansowe, dlatego rodziców często nie stać na to, żeby jednocześnie opiekować się chorym i kupić pozostałym dzieciom np. komputer albo sprzęt AGD do domu. Dlatego, jeżeli ktoś miał np. niepotrzebny sprawny laptop, lodówkę czy pralkę, to my szukaliśmy kogoś, komu taka rzecz jest potrzebna, i pomagaliśmy w transporcie – opowiada Rajmund, który przez kilka lat pracował dla warszawskiego hospicjum.

Dzielić się można również swoimi umiejętnościami – organizacje pozarządowe, które organizują spektakle czy pokazy filmów dla niewidomych i słabowidzących, potrzebują chętnych do pisania tekstów audiodeskrypcji. Na podobnej zasadzie zaangażować się mogą prawnicy czy tłumacze. Ale wiedzą możemy się podzielić z potrzebującymi niezależnie od wykształcenia. Wiele organizacji szuka osób, które zajmą się odrabianiem lekcji lub rozwijaniem zainteresowań ich podopiecznych ze środowisk zagrożonych patologią albo zaniedbanych z innych powodów. Dzielenie się czasem, uwagą, niekiedy zaktywizowanie osób, które z powodu samotności czy niepełnosprawności są wykluczone z życia publicznego, jest w wielu przypadkach znacznie cenniejsze od pieniędzy.

Innym, coraz bardziej popularnym sposobem pomagania, jest udział w charytatywnych marszach lub biegach. Jedną z najbardziej znanych imprez, która łączy sport z celami dobroczynnymi jest Maraton Londyński. Ale biegać charytatywnie można również w Warszawie. Wiedzą o tym doskonale uczestnicy biegu Samsung Irena Run – dla siebie i dla innych, którzy w maju pobiegli na rzecz SOS Wiosek Dziecięcych. Organizatorką biegu jest Irena Szewińska, nasza znakomita lekkoatletka, dziś propagująca ideę Olimpizmu. Wszyscy, którzy chcieliby pomóc dzieciom, mogą włączyć się do akcji, pobierając aplikację Samsung Hope Relay. Wystarczy zarejestrować się i uruchomić GPS. Liczy się każdy kilometr, który przejdziemy, przebiegniemy albo przejedziemy na rowerze czy rolkach.