1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Jak rozmawiać o trudnych sprawach?

fot. 123rf
fot. 123rf
Słyszysz: „Musimy pogadać.”. Co odczuwasz? Lekkie zaniepokojenie, stres, gotowość do konfrontacji, skłonność do wycofania się? Nie wszystkie rozmowy są łatwe i przyjemne. Zdarza się, że trzeba wyjaśnić trudniejsze kwestie. Jak to robić skutecznie i tak, żeby się z tym dobrze czuć?

Metoda uników, wysyłania sms-ów, zrywania kontaktu nie jest dobra. Podobnie jak walka, stawianie na swoim i bezpardonowe ataki. Rozwiązanie leży po środku. Najlepiej, kiedy sposób rozmowy, kiedy omawiamy trudną sprawę, jest konkretny i pozbawiony negatywnych emocji. Jednocześnie jednak, przy tej racjonalnej postawie, warto być w kontakcie ze swoimi uczuciami i dobrze być uważnym na uczucia drugiej strony. Umiejętności dobrego dialogu można się nauczyć.

1. Zacznij z sercem

Pierwszy krok polega na dobrej intencji rozmowy. Lepiej, żeby nie chodziło ci o to, żeby wygrać, tylko żeby porozumieć się. Dobra jest koncentracja na swojej motywacji, świadomość tego, co chcesz osiągnąć dla dobra sprawy, którą poruszasz. Od tego możesz zacząć, jednocześnie jednak nie trać elastyczności. Druga strona będzie miała swoje kontrargumenty. Jeśli będziesz nastawiona na to, by za wszelką cenę wygrać, nie wysłuchasz ich uważnie i pozbawisz się możliwości polubownego rozwiązania. Jeśli jednak rozmówca zacznie cię niesłusznie oskarżać, manipulować, kłamać, nie trać z oczu swojej intencji i tego, co chciałabyś osiągnąć.

2. Patrz

Postaraj się dostrzec znaki ostrzegawcze, mówiące o emocjach drugiej strony. Jeśli zobaczysz oznaki dużego zdenerwowania, poruszenia, wzruszenia, złości, zareaguj na nie. Gdy zorientujesz, że rozmówca wycofuje się z dyskusji, nie jest w stanie mówić lub odwrotnie - nie panuje nad gniewem, przerwij rozmowę, do momentu aż się uspokoi.

3. Pamiętaj o szacunku

Wzajemny szacunek jest warunkiem bezpieczeństwa rozmowy. Jeśli czujesz, że nie jesteś szanowana jako rozmówca, nie ma sensu dalej brnąć w wyjaśnienia. Lepiej przerwać dialog. Sama też szanuj rozmówcę.

4. Weź odpowiedzialność za swoje emocje Zaakceptuj to, że nikt inny, tylko ty odpowiadasz za to, co czujesz i jak wyrażasz swoje uczucia. Podczas rozmowy trzymaj się faktów, nie „graj na emocjach”, nie dramatyzuj, nie przyjmuj roli ofiary, nie koloryzuj.

5. Mów o uczuciach

Uczciwie i bezpośrednio mów, co czujesz. Dziel się swoimi głębokimi przemyśleniami i poglądem na sprawę. Powiedz o celu, który chcesz osiągnąć. Bądź otwarta, wyrażaj się jasno.

6. Słuchaj

Miej uszy i serce otwarte na słowa i uczucia drugiej strony. Poznaj jej punkt widzenia, otwórz się na jej stanowisko. Nawet jeśli się z tym nie zgadzasz, wysłuchując uzyskasz pełny obraz sytuacji. Możesz być zaskoczona nauką, którą dostaniesz.

7. Przejdź do działania

Po skończonej wyjaśniającej rozmowie, ustalcie fakty. Co ma się zmienić i jak zastosujecie się do wspólnych ustaleń. Zrób jak najwięcej, żeby jak najmniej kwestii nie zostało jasno określonych.

Jak rozmawiać, by być zrozumianym - TUTAJ

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze