Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Jak się zmienia nasza komunikacja?

Jak się zmienia nasza komunikacja?
123rf
21 października 2012 in Relacje społeczne by redakcja-2
Lingwiści zaobserwowali, że mamy tendencję do coraz efektywniejszej komunikacji. Widać to w ewoluowaniu wszystkich języków.

Na podstawie swoich obserwacji badacze wysnuli wniosek, że zmiany w językach są odzwierciedleniem zmian w naszych mózgach. Komunikacja między ludźmi staje się tak precyzyjna i zwięzła, jak tylko to możliwe. Zaobserwowano identyczne konwencje gramatyczne w pozornie niepowiązanych językach rozsianych po całym świecie.

–  Nasze badania pokazują, że ludzie przekształcają  język, gdy jego struktura jest zbyt skomplikowana, znikają również zbędne słowa – powiedział prof.  T. Florian Jaeger, prowadzący badania. – Okazuje się, że chcemy przekazywać informacje efektywnie, przy zachowaniu równowagi między wysiłkiem komunikowania się a jasnością komunikatu. Pod tym kątem zmieniamy również akcent i wymowę. W konsekwencji nauka języków staje się łatwiejsza. Odzwierciedla to coraz większą plastyczność naszych mózgów. Jesteśmy coraz bardziej efektywni, maksymalnie zwięźli i uniwersalni, co widać na przykład w coraz powszechniejszym używaniu skrótów. Wszystkie języki ewoluują w tym samym kierunku. Lingwiści na całym świecie popierają wprowadzanie uniwersaliów językowych, by porozumienie na całym świecie było łatwiejsze.

3 mity na temat komunikacji w związku – TUTAJ

Źródło: University of Rochester


Uwaga konkurs! Przywróć młody wygląd na dłużej – wygraj zabieg preparatem Facetem w klinice Estetica Nova!

Atrakcyjna, młodo wyglądająca twarz to pragnienie większości z nas. Szeroki wybór oferty zabiegów anti-aging sprawia, że coraz więcej kobiet korzysta z możliwości niechirurgicznego poprawienia urody, ...

Konkurs z okazji Dnia Matki: Ministerstwo Dobrego Mydła

Każdego dnia, kiedy otwieramy naszą małą pracownię, myślimy nie tylko o tym, co danego dnia mamy do zrobienia, ale i o produktach, które jeszcze nie ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI