1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Kongres Kobiet 2012 – podsumowanie

Biuro Prasowe Kongresu Kobiet
Biuro Prasowe Kongresu Kobiet
Na tegoroczny Kongres Kobiet zarejestrowało się prawie 10 tys. osób. Osoby zarejestrowane pochodziły z różnych rejonów Polski, dużych i małych miast oraz obszarów wiejskich. Ostatecznie na Kongresie pojawiło się ok. 7,5 tys. osób, co pokazuje, jak duża jest potrzeba w społeczeństwie, aby organizować takie wydarzenia i dyskutować na tematy, które Kongres podejmuje.

Organizatorom udało się zgromadzić 200-osobową grupę wolontariuszek i wolontariuszy. Były to osoby w przeróżnym wieku, które pomagały w obsłudze sal, służyli pomocą uczestniczkom i uczestnikom, opiekowali się gościnami i gośćmi zagranicznymi oraz współpracowali z mediami.

Tegoroczny Kongres Kobiet gościł przedstawicielki z 32 krajów. Były wśród nich osoby z Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu czy Afganistanu. Większość przyjechała, by uczyć się, jak budować społeczeństwo obywatelskie i podejmować skuteczne działania na rzecz równouprawnienia kobiet i mężczyzn. Efektem tych wizyt są nieustające zaproszenia napływające do dzielenia się kongresowymi doświadczeniami za granicami kraju. Możemy śmiało powiedzieć, że Kongres Kobiet jest przykładem odnoszącego sukces ruchu społecznego, unikalnego na całą Europę i Świat.

W panelach i sesjach uczestniczyło 250 zaproszonych gościń i gości. Wśród nich były osoby reprezentujące świat akademicki, biznes, politykę, media, samorząd i in. Ponadto Kongres swoją obecnością zaszczyciły m.in. Anna Komorowska, Małżonka Prezydenta RP, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydentka Miasta Stołecznego Warszawa, Beata Szydłowska, Przewodnicząca Parlamentarnej Grupy Kobiet oraz Premier Rady Ministrów Donald Tusk.

IV Kongres Kobiet był także imponujący pod względem liczby toczących się dyskusji. Zorganizowanych zostało 5 sesji planarnych, które odbyły się w Sali Kongresowej, 20 paneli równoległych, 3 okrągłe stoły, 7 warsztatów i 1 debata. Poruszone zostało całe spektrum tematów: od kobiecego sukcesu, firm rodzinnych, świadomego macierzyństwa, żłobków, reformy edukacji, przemocy wobec kobiet po nowe źródła energii, kulturę i przywództwo kobiet. Niejednokrotnie dyskutantki i dyskutanci nie popierali swoich opinii, a wręcz jawnie się ze sobą nie zgadzali. Po raz kolejny jednak panelistki i paneliści udowodnili, że można się ze sobą nie zgadzać, jednocześnie wymieniając merytoryczne argumenty i zachowując szacunek do dyskutanta. To także pokazuje wyjątkowość osób zaangażowanych w Kongres Kobiet.

W ramach podsumowania Dorota Warakomska przedstawiła wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczestniczek Kongresu Kobiet. Ponad 90% uczestniczek i uczestników IV Kongresu Kobiet opowiada się za parytetami w polityce (50% kobiet i 50% mężczyzn na listach i na dwóch pierwszych miejscach list) oraz za kwotami płci w zarządach spółek (ustalona minimalna liczba kobiet lub mężczyzn w zarządach spółek).

Wysokie poparcie postulatów Kongresu widoczne jest także w wynikach badania przeprowadzonego przez centrum badań CBM INDICATOR, które na potrzeby Kongresu przepytało polskich internautów i internautki. Aż 60% kobiet i 58% mężczyzn popiera równy udział kobiet i mężczyzn na listach wyborczych do parlamentu. Bardzo wysokie poparcie, bo aż 86% wśród badanych kobiet, uzyskał postulat dotyczący wprowadzenia działań zmierzających do wyrównania płac kobiet i mężczyzn. Zgodziła się z nim również prawie trzy czwarte mężczyzn (71%). Ponad połowa pytanych internautek zgadza się, że dobrym pomysłem jest ustawowe rozwiązanie, aby kobiety zajmowały 40% miejsc  w zarządach i radach nadzorczych spółek publicznych. Nie zgadza się z nim jednak prawie połowa badanych mężczyzn (42%), a poparcie dla tego pomysłu deklaruje jedynie 36%. Mamy więc jeszcze dużo pracy przed sobą!

na podst. mat.pras. Kongresu Kobiet

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze