1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Na co wpływa stan cywilny?

123rf
123rf
Badania wskazują, że na postrzeganie rzeczywistości zwłaszcza w temacie związku lub jego braku.

Naukowcy odkryli, że ludzie lubią wierzyć w to, że ich styl życia – w małżeństwie bądź w pojedynkę – jest najlepszy dla wszystkich. Uważają tak zwłaszcza wtedy, gdy według nich jest mało prawdopodobne, że zmienią swój stan cywilny. Czyli – wiele żon i mężów życzy swoim przyjaciołom singlom partnera, a wiele singli tamtym – rozwodu. Pierwsi użalają się nad samotnymi, że są tacy samotni, a drugim wydaje się, że małżonkowie pozbawieni są życiodajnej wolności.

Badacze w artykule opublikowanym w Psychological Science piszą o tym, że nasz stan cywilny może wpływać na to, jak traktujemy innych, nawet w sytuacji, gdy to nie powinno mieć znaczenia. Kiedy funkcjonujemy w jakiś określony sposób, mamy potrzebę uzasadniania go i racjonalizowania. Naukowcy podczas swoich eksperymentów badawczych zaobserwowali, że jeśli chodzi o nasz stan cywilny, rzadko zadowalamy się stwierdzeniem „bycie singlem odpowiada mi” lub „życie w związku jest zgodne z moim usposobieniem”. Raczej idealizujemy swój sposób życia. Po co właściwie? Po to, by lepiej sobie radzić z niezadowalającymi aspektami tego stanu. Im mniej nadziei na zmianę stanu rzeczy, tym więcej mamy argumentów, że jest super. I co gorsza, mamy silniejszą tendencję do wysuwania argumentów, że nasz sposób życia powinien być normą do naśladowania innych. To zjawisko dotyczy zarówno singli, jak i osób żyjących w małżeństwie.

W drugim badaniu naukowcy postanowili wykorzystać Walentynki. Zapytali, kto lepiej spędza to święto – single czy ludzie żyjący w związkach. I znowu okazało się, że samotni wolą być sami i dewaluują dzień zakochanych. A ci, którzy żyją z partnerem, uważali, że tylko Walentynki we dwoje się liczą i bardzo żałowali losu singli. Podczas badań okazało się również, że single częściej głosują na polityków, którzy są samotni a kobiety zamężne i żonaci mężczyźni na tych, którzy żyją w małżeństwie.

Wyniki badań mówią o tym, że jeśli chodzi o stan cywilny, jesteśmy bardzo stronniczy i mało elastyczni. Trzymamy się tego, co znamy, bo tak naprawdę boimy się zmiany. I ta forma stronniczości w temacie relacji bardzo wpływa na nasze zachowanie wobec innych. Zwykle jednak nie jesteśmy świadomi tego, jak bardzo idealizujemy nasz stan cywilny i nie zdajemy sobie sprawy, że często jest to nasz mechanizm obronny. W innym przypadku bylibyśmy bardziej tolerancyjni i otwarci na różnice w upodobaniach do życia w pojedynkę czy we dwoje.

źródło: Association for Psychological Science

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze