Rok 2012 rokiem Janusza Korczaka

Wikmedia Commons

„Stary Doktor” z Domu Sierot przy ulicy Krochmalnej doczekał się swojego roku. To uhonorowanie starego doktora, ale jednocześnie okazja, by zwrócić uwagę na prawa i potrzeby dzieci
W tym roku mija 70. rocznica tragicznej śmierci Janusza Korczaka w Treblince, a także 100. rocznica utworzenia przez niego Domu Sierot przy ulicy Krochmalnej (obecnie Jaktorowskiej) w Warszawie.

Dlatego, dzięki staraniom Rzecznika Praw Dziecka, Sejm ustanowił rok 2012 rokiem Janusza Korczaka. Przez cały rok polskie instytucje kulturalne organizować będą konferencje, wydarzenia kulturalne i spotkania historyczne poświęcone postaci oraz osiągnięciom tego wielkiego pedagoga, i skupionym wokół Domu Sierot postaciom.

Jedną z inicjatyw, która już powstała, jest Przystanek Korczak, projekt wymyślony przez fundację Kidsprotect.pl (www.przystanekkorczak.pl). Fundacja zachęca dzieci i młodzież do wzięcia udziału w akcji pisania tekstów o Korczaku, organizacji spektakli i innych wydarzeń kulturalnych, które przybliżą postać „starego doktora”.

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zamierza promować Polskę – przy okazji roku Korczaka – jako kraj, gdzie powstała idea praw dziecka, gdzie po raz pierwszy powstały naukowe rozprawy poświęcone higienie, potrzebom i prawom dzieci. Liczy on, że szereg planowanych na ten rok konferencji i seminariów poświęconych obecnym problemom i potrzebom dzieci zaowocuje skierowaniem większej uwagi na dzieci i młodzież w ogóle oraz na zwiększenie ich bezpieczeństwa.

Tymczasem Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku szuka dziecięcych aktorów, którzy zagrają w musicalu o życiu Janusza Korczaka.

A stołeczny ratusz obiecał, że wyremontuje Dom Sierot przy obecnej ulicy Jaktorowskiej, gdzie mieści się dom dziecka oraz Korczakianum – filia Muzeum Historycznego m. st. Warszawy (www.korczakianum.mhw.pl).