1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Strach przed urlopem ojcowskim

fot.123rf
fot.123rf
Okres urlopu ojcowskiego ulega wydłużeniu. Od 1. stycznia 2012 roku dotychczasowy tydzień wolnego zwiększy się do dwóch tygodni. Jednak w Polsce nadal wielu ojców żyje w przeświadczeniu, że urlop na dziecko to przywilej matki…

Pomijając stosunkową nowość zagadnienia i brak wystarczającej wiedzy pracujących ojców na temat przysługującego im prawa, trudno ukrywać, że wielu mężczyzn takiego rozwiązania po prostu nie bierze pod uwagę. Opieka nad dzieckiem i jego matką, wsparcie i pomoc w jak największym wymiarze - oczywiście! Jednak branie urlopu na dziecko to dla niektórych panów „przesada”. Tymczasem warto zauważyć, że partnerski model związku to obecnie coraz częściej spotykany sposób na budowanie wzajemnych relacji w rodzinie. Tatuś z wózkiem to dzisiaj widok coraz bardziej powszechny, a dodatkowo - przyjmowany z dużą dozą szacunku.

Urlop ojcowski funkcjonuje już sprawnie w wielu innych krajach europejskich. Pierwsze tego typu inicjatywy pojawiły się na początku lat 70-tych w krajach skandynawskich. Celem ich było nie tylko stworzenie ojcom więcej okazji do budowania bliskiej relacji z dzieckiem, ale także, a może przede wszystkim - wspieranie matek.

Prawo do urlopu

Nieznajomość prawa jest jednym z głównych powodów niskiej frekwencji mężczyzn, przebywających na urlopach ojcowskich. Uprawnienia do skorzystania z dni wolnych, z okazji bycia rodzicem, przysługują niemal 300 tys. pracownikom, którzy w ubiegłym roku zostali ojcami. Tymczasem, wg ostrożnych szacunków, w samym styczniu br. urlop ojcowski wzięło jedynie 75 mężczyzn. Pracodawca nie ma obowiązku informować pracownika o przysługującym mu urlopie. Oczywiście, może to zrobić, ale wynika to z jego dobrej woli. A z tą, jak wiadomo, bywa różnie, szczególnie, gdy idzie o „stracenie” pracownika choćby na jeden tydzień. Uzyskanie odpowiednich danych leży więc w gestii pracownika.

Strach przed zwolnieniem

Przepisy jasno mówią, że pracodawca nie ma prawa odmówić pracownikowi udzielenia mu urlopu ojcowskiego, co więcej musi go udzielić we wskazanym przez  pracownika terminie (oczywiście do ukończenia przez dziecko 1. roku życia). Bywa jednak i tak, że wykorzystywanie uprawnień nie jest dobrze widziane w danej firmie. Z tego też względu niektórzy pracownicy rezygnują z przywileju z obawy o utratę pracy, dotychczasowej pozycji czy po prostu - opinii szefa i współpracowników. Trudno się dziwić – niedawny kryzys ekonomiczny sprawił, że wielu pracowników wciąż drży o swoją posadę. Rosnące bezrobocie wzmacnia też pozycję pracodawców, często więc sytuacja pracownika po powrocie do firmy zmienia się - zostaje po pewnym czasie zdegradowany. Nie zawsze chodzi o zwolnienie. „Kara” może objawiać się także poprzez brak awansu, dodatkowych szkoleń podnoszących kwalifikacje czy też wysokość pensji. Młodzi ojcowie w trosce o byt rodziny i konieczność zapewnienia jej stałego źródła dochodu, nie chcą i nie mogą pozwolić sobie na to, by jakakolwiek decyzja zachwiała ich stabilną pozycją.

Dlatego środowiska walczące o prawa pracowników od dawna zabiegały o kampanię edukacyjną, która pozwoli młodym rodzicom poznać swoje prawa i nauczy ich wykorzystywać je dla własnego dobra.

Nowy portal Urlop Ojcowski.info ma na celu przekonywanie mężczyzn do stania się bardziej zaangażowanymi w wychowanie dzieci.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze