Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
2 kwietnia 2012 in Relacje społeczne by Adam Chojnacki

Wolontariat w Polsce

- Wolontariat kojarzymy najczęściej ze służebną, ciężką pracą. Myślę, że właśnie takie nastawienie często zniechęca osoby do zaangażowania się w działania wolontariackie – tłumaczy Dariusz Pietrowski, prezes Centrum Wolontariatu.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Jak wygląda wolontariat w Polsce? Czy można określić ilu wolontariuszy działa na terenie Polski?

Badania w Polsce prowadzone są od 2001 roku. Każdej jesieni Stowarzyszenie Klon Jawor ocenia, poprzez badania „Wolontariat i filantropia Polaków”, naszą skłonność do działań społecznych jak również do dobroczynności. Za każdym razem wyniki tych badań są bardzo różne. W 2010 roku 16% Polaków deklarowało, że w ostatnim roku było lub jest wolontariuszem. To nas plasuje w ogonie Europy.

Skąd taki słaby wynik?

W Europie czy w Stanach Zjednoczonych wolontariat wpisany jest w proces edukacji. Później przekłada się to na działania. Takim młodym ludziom nie trzeba już tłumaczyć, czym i po co jest wolontariat, nie trzeba ich zachęcać do takich działań. Jest to dla nich naturalne. Wystarczy ogłosić, że są potrzebni wolontariusze do takiej czy innej akcji. U nas jest cały proces oswajania i tłumaczenia. W naszych szkołach od niedawna gości wolontariat w postaci np. szkolnych klubów wolontariackich.

Boimy się zaangażowania w wolontariat?

Rozumienie samego wolontariatu różni się w poszczególnych krajach. Wynika to pewnie z uwarunkowań kulturowych, ale skutek jest taki, że prace, które np. w Anglii czy Norwegii traktowane są jako wolontariat, u nas nie są tak postrzegane, w naszej świadomości funkcjonują inne pojęcia. Takim sztandarowym przykładem jest zaangażowanie rodziców w pracę w komitecie rodzicielskim.

Strony: 1 2 3 4 5 6


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI