Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Wpływ cukru na mózg

redakcja-2
123rf.com
123rf.com
17 maja 2012 in Relacje społeczne by redakcja-2
Najnowsze badania przeprowadzone na University of California pokazują, że wysoko fruktozowy cukier negatywnie wpływa na mózg. Można temu przeciwdziałać spożywając kwasy tłuszczowe omega-3.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Badanie opublikowano w Journal of Physiology. – Nasze wyniki pokazują, że to, co jesz wpływa na to, jak myślisz – powiedział dr Fernando Gomez-Pinilla, profesor neurochirurgii. – Spożywanie wysoko fruktozowego cukru w dłuższej perspektywie zmienia zdolność mózgu do uczenia się i zapamiętywania informacji. Ale dodanie kwasów tłuszczowych omega-3 do posiłków może pomóc zminimalizować straty.

W jaki sposób cukier wpływa na mózg? Wcześniejsze badania dowodziły, że fruktoza negatywnie działa na wątrobę, powoduje cukrzycę i otyłość. Teraz naukowcy przyjrzeli się jak wysoko fruktuzowy syrop kukurydziany (6 razy słodszy od cukru trzcinowego), który jest powszechnie dodawany do przetworzonej żywności, napojów bezalkoholowych, żywności dla dzieci i słodzików. Przeciętny Amerykanin spożywa ponad 40 kilogramów tego syropu w ciągu roku.

W trosce o swoją pamięć oraz zdolność uczenia się Gomez-Pinilla radzi nam, byśmy zminimalizowali spożycie fruktozy. Zaleca zamienić słodycze na świeże owoce (które oprócz fruktozy zawierają ważne antyoksydanty) i jogurt grecki. Okazjonalnie dobrze jest jeść gorzką czekoladę. A jeśli zdarzy ci się skusić na coś słodkiego i niezdrowego, jedz pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, czyli łososia, orzechy włoskie i siemię lniane. Albo zażywaj codziennie kapsułkę kwasu dokozaheksaenowego (DHA). W ten sposób ochronisz się przed uszkodzeniem połączeń chemicznych między komórkami mózgu, które są odpowiedzialne za zapamiętywanie.

Źródło: University of California

 


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI