Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

„Relacje z sensem” między matką a córką

Na zdjęciu: Kamila Olga z mamą
14 grudnia 2016 in Psychologia by redakcja
Przedstawiamy tekst, który zdobył główną nagrodę w konkursie magazynu SENS i portalu Zwierciadlo.pl

Moja mama nauczyła mnie kolorować świat…

Zapach…Kiedy zamykam oczy i przypominam sobie mamę to zanim jeszcze oczami pamięci zobaczę chociażby zarys jej twarzy to już czuje ten kojący zapach. Każdy z nas ma zapachy, które z od razu kojarzą się z dzieciństwem. Dla mnie tym zapachem jest właśnie ten wyjątkowy zapach mamy. To połączenie jakby wiatru z ciepłem porannej herbaty, piżmowym zapachem perfum Kobako oraz… tym charakterystycznym zapachem farb olejnych.

Obraz namalowany przez mamę laureatki konkursu

Obraz namalowany przez mamę laureatki konkursu

Moja mama jest plastykiem i wychowałam się w duchu tych wszystkich atrybutów prawdziwego artysty. W naszym domu zawsze było pełno farb, pędzli, blejtramów a w kącie zawsze stało jakieś niedokończone dzieło, które bardzo cierpliwie mogło czekać na swoją kolej. Skoro już zdradziłam, że moja mama jest plastykiem z zawodu to koniecznie w tym miejscu muszę dodać, że jest także artystą całym swoim duchem. I tak też w jednym słowie mogłabym zawrzeć nasze relacje. One były wyjątkowo artystyczne. Zdecydowanie nie były łatwe. Szczerze powiedziawszy nie wyobrażam sobie aby jakiekolwiek relacje międzyludzkie, a szczególnie te przebiegające pomiędzy matką a córka były proste, jednak te nasze były jak na artystę przystało – pełne barw. Moja mama pokazała mi świat nie taki jaki jest, ale dała szansę stworzenia świata na moich warunkach i w moich odcieniach. Nauczyła dokonywać wolnych wyborów i brać odpowiedzialność za postawione decyzje. Kiedy było mi źle (co w czasie dorastania znaczy prawie co drugi dzień) to malowała mi świat swoim uśmiechem albo dawała w dłoń pędzel, abym poprawiła swój rysunek i dzielnie szła naprzód. I tak dzięki niej szłam i zaszłam całkiem daleko, swoją ścieżką i na swoich warunkach.

Mogłabym napisać, tak dość uniwersalnie, że moja mama to moja najlepsza przyjaciółka, ale to zbyt ogólne. Relacje z mamą mają głębszy wymiar. Ta relacja ma tak wiele wiele twarzy jak wiele ludzi jej doświadcza. Mnie moja mama kojarzy się właśnie z zapachem, wolnością i wyborem. Dzięki niej potrafię pokolorować SWÓJ świat…

Kamila Olga Stępień-Rejszel


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI