Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
13 lutego 2012 in Rozwój by redakcja-2

Korzyści płynące z głębokiego oddychania

Jak ważne jest głębokie oddychanie dla naszego fizycznego i emocjonalnego samopoczucia?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Nasze psychiczne i fizyczne zdrowie w dużej mierze zależy od jakości przepływu tlenu w organizmie. Ponieważ mózg potrzebuje dużo tlenu do optymalnego funkcjonowania, to jak oddychamy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie.

Kiedy nasze mięśnie są napięte pod wpływem stresu, blokują przeponę, której prawidłowe funkcjonowanie pozwala wysyłać do dolnej części płuc więcej tlenu. Dzięki temu rozprowadza się on łatwiej do wszystkich części ciała. Dlatego na poziomie fizycznym głębokie oddychanie rozszerza płuca w sposób, który pozwala większej ilości tlenu krążyć po całym organizmie.

Kiedy cierpimy na depresję lub dręczy nas niepokój, nasz oddech jest płytki, nasze ramiona opadają, a płuca są jakby zwinięte. W naszym organizmie nie krąży krew na tyle bogata w tlen, aby dobrze „nakarmić” mózg. Głęboki oddech pozwala płucom rozszerzyć się tak, aby mózg otrzymał więcej tlenu.

Praktyka świadomego oddychania, obok innych działań, takich jak ćwiczenia, śpiew, taniec, a nawet śmiech, ma ogromne działanie lecznicze wpływające na umysł i ciało. Jeśli codziennie będziemy głęboko oddychać, odniesiemy wiele fizycznych i emocjonalnych korzyści.

Badania udowadniają, że głębokie oddychanie łagodzi depresję i lęk, przywracając równowagę w biochemii mózgu. Podnosi bowiem poziom oksytocyny, dopaminy i prolaktyny (hormonów radości), a obniża poziomu kortyzolu (hormonu stresu). Głęboki oddech poprawia ostrość uwagi, moc obecności w tu i teraz. A także reguluje pracę serca oraz ciśnienie krwi. Świadomą pracą z oddechem możemy „odblokować drzwi” do samoleczenia, samoświadomości, akceptacji, wewnętrznej dyscypliny i spokoju. Jeżeli będziemy świadomie oddychać, mamy szansę na radykalną poprawę naszego życia.

Źródło: UCLA

 


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI