Korzyści płynące z medytacji

123rf.com

„Nie mam skłonności do ewangelizacji, ale jestem przekonany, że medytacja to coś, co może pomóc absolutnie każdemu, zarówno wierzącemu, jak i ateiście” – stwierdził Michael Booth w swojej książce „Jedz, módl się, jedz”, w której z ogromnym humorem i dużą dawką autoironii opisuje wycieczkę do Indii, podczas której „przypadkiem znalazł spokój, równowagę i oświecenie”.
Pierwsze badania nad wpływem medytacji na zdrowie pochodzą z 1931 r., gdy Kovoor Behanan, pochodzący z Indii absolwent psychologii na Uniwersytecie Yale, wspierany przez profesora Waltera Milesa, postanowił zbadać wpływ pranajamy (techniki oddechowej jogi) na ilość tlenu, który zużywa organizm. Na rozkwit badań nad efektami medytacji trzeba było jednak poczekać 30 lat, gdy wiele eksperymentów zostało zainspirowanych, charakterystycznym dla lat sześćdziesiątych XX wieku, zainteresowaniem odmiennymi stanami świadomości.

Medytacja powiększa ważne odcinki kory mózgowej, które na ogół zmniejszają się wraz z wiekiem, poprawia jakość snu i spowalnia procesy starzenia. W eksperymencie badającym wpływ medytacji transcendentalnej na wiek fizjologiczny odkryto, że osoby medytujące cieszą się niższym ciśnieniem krwi i lepszym wzrokiem. Z badań Browna, Forte’a i Dysarta opublikowanych w 1984 r. wynika, że osoby praktykujące różne formy medytacji poprawiające uważność, mają znacznie wyższą wrażliwość wzrokową i dostrzegają krótsze sygnały wzrokowe niż osoby z grupy kontrolnej.

Naukowcy stwierdzili także, że praktykowanie medytacji poprawia pamięć i podnosi inteligencję. Nawet krótka praktyka medytacyjna daje niezwykłe efekty. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że medytacja pobudza mózg do aktywności, podnosząc koherencję fal mózgowych. Alex Hankey, który prowadził badania porównawcze na grupie buddystów tybetańskich i osób praktykujących medytację wedyjską, sugeruje, że aktywizowanie większych obszarów w mózgu poprawia jego możliwości i może prowadzić do lepszego rozwoju umysłowego.

Nie tylko dorośli mogą skorzystać z pozytywnych efektów uprawiania medytacji. Coraz więcej szkół w USA i krajach Europy decyduje się na organizowanie zajęć z technikami medytacyjnymi.