Mieć oparcie w ciele

123RF.com

Odciski życia? To ślady, jakie nosi ciało, choć zdarzenia dotknęły psychikę. Nazwał je tak i zbadał amerykański terapeuta Donald VanHowten. Uczy też, jak się ich pozbyć.
Powiedzmy, że dziesięć lat temu zwichnąłeś sobie prawą kostkę u nogi – mówi VanHowten. – Podświadomie możesz odczuwać niepewność związaną z tym, czy na przykład w razie niebezpieczeństwa noga cię nie zawiedzie. A przecież mniejsze i większe traumy nie muszą pozostawać w ciele na wieczną pamiątkę – możemy ponownie uwierzyć, że kostka bezpiecznie nas podeprze, poczuć się na tyle pewnie, by podjąć ryzyko mocnego stania na nogach.

Odzyskać własne ciało

Ludzkie ciało przypomina potężne archiwum – zapisane są w nim wszystkie nasze doświadczenia, przeżycia. Niektóre mogą zamienić się w charakterystyczny gest, tik, dolegliwość. Często, mniej czy bardziej świadomie, pielęgnujemy takie natrętne wspomnienia, nierzadko podporządkowując im życie. A przecież nauki, jakie wynieśliśmy z tych doświadczeń, zwykle są od dawna nieaktualne. Powstrzymują nasze działania i blokują rozwój.

Wyobraź sobie wspaniałą, egzotyczną plażę o zachodzie słońca. Przechadzasz się, rozkoszując tą chwilą, wdychasz pełną piersią zapachy, pozwalasz, by wiatr pieścił twoją skórę, targał włosy… Poddajesz się temu. I nagle ten ciepły, przyjazny powiew, który jeszcze przed chwilą był źródłem przyjemności, strąca z palmy orzech kokosowy, a ten spada wprost na twoją głowę. Czujesz się zdradzony, twoje ciało ocenia, że rezygnacja z czujności, kontroli, bycie w pełni otwartym jest niebezpieczne. Informacja zostaje zapisana w tkance łącznej. Dlatego jeśli nawet po dwudziestu latach będziesz przechadzać się po jakiejś plaży i zobaczysz palmę, twoje ciało, zamiast zrelaksować, może się spiąć. To jego sposób, by cię strzec.

– Ciało nie zna odniesienia do czasu i przestrzeni – tłumaczy Donald VanHowten. – Z jego punktu widzenia oberwałeś tym kokosem dzisiaj. Ból, cierpienie i łzy są zawarte w membranach tkanki łącznej i czekają.

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu SENS

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »