Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
16 stycznia 2012 in Rozwój by redakcja-2

Nie bądź ofiarą przeszłości – jak się obronić, gdy ktoś wypomina ci błędy i winę

Sposobem na unikanie pułapek rozpamiętywania przeszłości jest czujność i trafne rozpoznanie co jest ważne tu i teraz. Pomogą ci w tym odwaga i asertywność. Oto siedem typowych zdań, wypowiadanych przez manipulatorów oraz własnego wewnętrznego krytyka, które odwołują się do przeszłości, by uczynić z ciebie ofiarę. Broń się.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Jak się obronić, gdy ktoś wypomina ci błędy, przypisuje winę? Jak przestać być ofiarą dawnych krzywd? Oto skuteczne strategie amerykańskiego psychiatry dr Wayne W. Dyera, które uwalniają cię od przeszłości.

  • Powinnaś była. Miej się na baczności, gdy słyszysz te słowa. Nie zmienią one przeszłości, ale mogą odwrócić twoją uwagę od tego, co możesz zrobić teraz. Co powinnaś była zrobić mówi manipulator. Chce wytrącić cię z równowagi, wzbudzić poczucie winy, uzyskując swoją korzyść. Gdy partner ci mówi: „Kochanie, powinnaś była powiedzieć mi wcześniej, że chcesz spędzić ze mną sobotnie popołudnie. Umówiłem się już na mecz tenisowy z Markiem”, możesz mu odpowiedzieć; „Jeśli załatwisz mi bilet powrotny do tego momentu, o którym mówisz, to z przyjemnością tam pojadę i zrobię tak, jak mówisz. Rozsądniej będzie porozmawiać o tym, co możemy zrobić tu i teraz. Możesz odwołać spotkanie z Markiem lub możemy zrobić razem coś fajnego w niedzielę”.
  • Dlaczego tak postąpiłaś? Obojętnie, jakiej odpowiedzi udzielisz, spotkasz się z ironią, brakiem akceptacji, próbą zapędzenia cię w ślepą uliczkę usprawiedliwień. Jeśli chcesz się wytłumaczyć, zrób to krótko i bardzo konkretnie, a następnie odmów dalszej rozmowy na ten temat.

Strony: 1 2 3


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI