Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
29 grudnia 2011 in Rozwój by Jolanta Maria Berent

Niech twoje ciało przemówi

Terapia czaszkowo-krzyżowa jest formą pracy z ciałem poprzez dotyk, ale trudno ją nazwać masażem. To raczej dialog, w którym decydujący głos ma ciało - porozumiewa się z terapeutą, komunikuje swoje potrzeby.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Terapia czaszkowo-krzyżowa rozwinęła się na bazie osteopatii. Zakłada, że ciało to spójny system funkcjonujący na zasadzie wzajemnych połączeń, współzależności. Każda nieprawidłowość ma swoją przyczynę – można do niej dotrzeć i usunąć ją, przywracając naturalny ruch w organizmie. Ten ruch bierze się z pulsowania płynu mózgowo-rdzeniowego i przenoszony jest z mózgu na kości czaszki i dalej. Jeśli rytm pulsowania jest właściwy – 6 do 10 cykli na minutę, to człowiek jest zdrowy. Do takich wniosków doszedł jeszcze w latach 20. amerykański lekarz William G. Sutherland. Zakwestionował wcześniejszy pogląd o nieruchomości kości czaszki, a rytm pulsacji płynu mózgowo-rdzeniowego, wprawiający je w ruch, nazwał „oddechem życia”. Uznał go za trzeci rytm fizjologiczny (pierwszy to oddech płucny, drugi – bicie serca).

Na granicy biopola

Oddech życia płynie przez cały kręgosłup – od czaszki po kość krzyżową i z powrotem – tłumaczy praktykująca TCK Katarzyna Hajduga. Dla naszego zdrowia ważne jest, by ten przepływ odbywał się harmonijnie. Organizm nieustannie odtwarza matrycę doskonałego zdrowia, którą ma w sobie każdy z nas, bez względu na doświadczenia. Jest takie piękne zdanie, że zdrowie nigdy nie ginie – ono się tylko czasem chowa pod różnymi zdarzeniami, ściśniętymi tkankami, które zaczynają żyć swoim życiem, niejako poza systemem. Jeżeli boli nas na przykład ręka, oznacza to, że jest tam coś, co potrzebuje naszej uwagi. W terapii czaszkowo-krzyżowej można bardzo delikatnie uwalniać te traumy.

Bardzo dobre rezultaty daje łączenie TCK z wywodzącą się z ajurwedy metodą pracy z „odciskami życia”, opracowaną przez mojego nauczyciela Donalda van Howtena (odciski życia to informacje i zdarzenia zapisane w tkankach). Traumatyczne doświadczenia prowadzą do wytworzenia silnego napięcia w układzie nerwowym.

Przypuśćmy, że wystraszyliśmy się czegoś, komórki i tkanki naprężyły się – jeśli nie dojdzie do oczyszczenia, trauma umocni się. Kolagen w wybranych tkankach staje się twardszy, trudniej się do nich dostać, a kiedy już się to uda, mogą się pojawić bardzo silne objawy, np. dreszcze. Te ogniska mogą z czasem przyjąć postać fizyczną – tak jak wszystko, z myślami włącznie. Dlatego sposób chodzenia, poruszania ciałem ujawnia nasze myśli i doświadczenia, przez które przeszliśmy.

W TCK pracuje się z kośćmi czaszki, kręgosłupem, kością krzyżową, a odzyskiwanie zdrowia następuje poprzez harmonijny przepływ i dożywienie całego ciała. Kiedy podczas sesji płyn mózgowo-rdzeniowy przepływa przez bardziej napięte miejsca, w pewnym sensie odtwarza historię, która tę blokadę spowodowała. Czasami uwolnienie jest tak silne, że ludzie podskakują, płaczą, śmieją się albo natychmiast zasypiają. Zaczynają nagle czuć poszkodowane miejsce,

Strony: 1 2 3 4


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI