Nowe umiejętności – 3 kroki, żeby się ich nauczyć

123rf.com

Chodzi o cieszenie się drogą, a nie celem. Być w chwili obecnej, gdy jeszcze nie umiemy i mieć z tego radość. Oto 3 kroki, które mogą doprowadzić cię do sukcesu, bo nauczysz się czegoś nowego.
Thomas M. Sterner, człowiek sukcesu – znakomity muzyk, fascynat golfa oraz pilot samolotów – w książce „Jasność oraz dyscyplina w życiu” pokazuje czytelnikom, jak żyć w teraźniejszości i cieszyć się procesem uczenia się nowych umiejętności. Oto 3 wskazówki jak je opanować.

1. Skoncentruj się na procesie, a nie na celu

Jeśli skupisz się na procesie nauki, pożądany „produkt” sam się będzie do ciebie przybliżał. Jeśli uwagę poświęcisz celowi, natychmiast pojawią się w tobie: nuda, niepokój, frustracja, niechęć. Uruchomisz negatywności, każde potknięcie będziesz przeżywać jak koniec świata. Owszem, masz wiedzieć co chcesz osiągnąć i zdawać sobie sprawę ze swego zamiaru, ale bądź w tym procesie całkowicie, po prostu ćwicz, wykonuj czynności, krok po kroku do przodu.

2. Dostosuj perspektywę

Nie koncentruj się na skończonym ideale – to stagnacja i zamrożenie. Prawdziwa doskonałość jest nieograniczona, nieograniczona i zawsze się rozwija. W każdym momencie uczenia się osiągasz doskonałość, tak jak kwiat który się rozwija. Chodzi o to, żeby nie działać pod presją i pod wpływem ograniczeń. W dowolnym momencie, kiedy zauważysz że czujesz się znudzony, niecierpliwy, niewydajny, odpuść. Tak działaj, żeby zawsze być zadowolony ze swych postępów.

3. Ćwicz obiektywizm

Obserwuj. Miej dystans do każdego swojego kroku. To jest uważność na chwilę obecną, to co właśnie w tej chwili robisz, zanurzysz się w tym całkowicie, jeśli nie będziesz myślał o bagażu przeszłości i oczekiwaniach przyszłości. Tylko teraz jest obiektywne. Uświadom sobie, że nauczyłeś się kilku nowych słówek czy byłeś na ważnym biznesowym spotkaniu. Tylko tyle, a zobaczysz, że twoje samopoczucie się poprawi.