Osobowość kobiety: bogini Lilith

kobieta bogini
123rf.com

Kontakt z ciałem

Nie zawsze Anna Rataj ma do dyspozycji labirynt, zwykle używa do ceremonii Lilith luster – kobiety zostawiają przed nimi to, od czego chcą się uwolnić. Czują się lżejsze. Ale najcenniejsze – z tego, co mówią – jest dla nich czucie siebie w całości. – Poza bólem zaczynają też odczuwać przyjemność, moc płynącą z brzucha. Często obserwuję, jak kobieta wchodzi nieśmiało, a potem nagle jej twarz wygładza się, nogi kroczą pewniej. Na początku często widzimy tylko czarną otchłań i trzeba dużo zaufania, żeby wejść w ten mrok. A czasem lepiej posłuchać ciała, które mówi: „stój, poczekaj, dalej nie!”. Równie ważne jak wchodzenie w ciemność jest oswajanie jej, przyglądanie się jej z boku. Nawet tygodniami… W tym czasie mogą nam towarzyszyć bardzo intensywne sny – mówi Anna Rataj.

Przyznaje, że przez większą część życia była bardzo rozproszona, szukała odpowiedzi poza sobą. – Mój powrót do ciała był bolesny – ze względu na stan zdrowia – za to teraz wiem, czego chcę. Nawet jeśli jeszcze nie jestem gotowa, boję się… Nie łapię się na tanie komplementy czy oskarżenia. Wiem, czemu warto poświęcić uwagę, jakiego posiłku potrzebuje danego dnia moje ciało – mówi.

Bo ciała nie da się oszukać, uciszyć, zagadać. A Lilith spycha nas do wnętrza. Czyni odpornymi na papkę kulturową, nakłania do poszukiwania własnych wartości. Szanowania potrzeb. Mówi: „uciekaj, walcz o siebie, kiedy ci źle, krzycz, kiedy cię ktoś atakuje, wzywaj pomocy!”. Instynkty są pierwotne, były przed emocjami. Ciało wie, kiedy chce do słońca, cienia, kiedy pragnie jeść, a kiedy spać. Cokolwiek zrobi kultura, nie oderwie nas od naturalnych cykli. One są w nas.

Anna Rataj zwraca uwagę, że często mamy rozwiązane pewne problemy na poziomie głowy, na poziomie serca – częściowo, a na poziomie ciała wciąż je nosimy. Na przykład głos rozsądku mówi: „mama była, jaka była”, w sercu czujemy żal, a w ciele – silną blokadę, choćby przed macierzyństwem. Dlatego trenerka poleca ćwiczenie, które nazywa „wypalaniem”. Wybieramy negatywną emocję, sprawdzamy, w jakiej części ciała się ukrywa. Po czym kierujemy oddech w to miejsce, żeby ją rozpuścić. – Na początku będzie rosła: może przyjdzie jakiś obraz, przypomni się nam dawne zdarzenie. Potem odpłynie. Jednorazowo możemy zająć się nawet pięcioma emocjami – pod warunkiem że ostatnia będzie pozytywna. Kiedy urośnie, napełniamy się nią, rozprzestrzeniając po całym ciele.

Lilith w astrologii

Jest wreszcie Lilith astrologiczna, zwana Czarnym Księżycem. Nie wszyscy astrologowie biorą ją pod uwagę przy interpretacji kosmogramu. – Zresztą – przyznaje Anna Rataj – nie we wszystkich horoskopach to ciało niebieskie jest aktywne. Czasem jednak działa ze szczególną siłą – konfrontuje nas z bólem, buntem, frustracją, zdradą, ze stłumioną seksualnością i gniewem, z tym, co zapomniane, odrzucone, z tym, co budzi wstręt. Niektóre tranzyty Lilith wyznaczają czas kryzysu, nasilającej się agresji. Możemy odczuwać zagubienie, irracjonalny lęk. Każda z nas ma inną Lilith, każda niesie inny ciężar. – Chodzi też o to, co mamy szansę przekroczyć czy rozwinąć, żeby sięgnąć po naszą moc – tłumaczy Anna Rataj. – Sprawdzając położenie Lilith w kosmogramie, możemy dowiedzieć się, jakie jest nasze dziedzictwo rodowe i powołanie. Jakie towarzyszą nam przekonania i zagrożenia. Jaką lekcję mamy do odrobienia i jaka nagroda czeka nas za ten wysiłek.

Ważne, żeby mieć całość obrazu, nie ograniczać się do wycinka. – Kosmogram nie ma pokazywać, gdzie jest twoja granica, ale gdzie znajdziesz swoją wolność. Robi się go po to, żeby znaleźć obszar, w którym możemy osiągnąć więcej – o ile weźmiemy odpowiedzialność za swoje życie – mówi prowadząca. – Lubię stwierdzenie, że to, co jest naszą największą siłą, jest też naszą największą słabością. Lilith wsadza nas w ogień, może nawet piekielny, żeby nas zahartować. To trudne dary – żeby stać się najlepszą wersją siebie, musisz zostać w tym ogniu wykuta.

Ekspert: Anna Rataj – trener rozwoju osobistego, astrolog, antropolog kultury, pracuje według autorskiego systemu, opartego na mitach, rytuałach, archetypach, dialogu z subosobowościami, www.mitycznaprzestrzen.pl

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu SENS

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »