Pamięć absolutna – o nowej książce

Arcymistrz pamięci, rekordzista „Księgi rekordów Guinessa” napisał książkę „Pamięć absolutna”, z której dowiesz się jak robić pamięciowe sztuczki, którymi oszołomisz innych. Ale nie tylko.
Zrozumiesz też na czym polega sekret sprawnej pamięci – nauczysz się zastosować WAP, czyli wizualizację (obrazowanie), asocjację (kojarzenie) i przyjemność (radość z procesu nauki).

Wydaje ci się, że istnieje limit danych możliwych do zapamiętania, po przekroczeniu którego nie będę w stanie niczego sobie przyswoić? To prawdopodobnie najczęściej powtarzany mit dotyczący pamięci. Mózg człowieka tymczasem posiada lepszą zdolność do zbierania i przechowywania danych niż milion połączonych ze sobą komputerów. Dlatego nie jest możliwe, że za swojego życia przekroczysz „limit magazynowania”. Wraz z upływem lat nasza pamięć wcale nie musi się pogarszać. Zdolność do zapamiętywania informacji jest umiejętnością nabytą i wiek nic do niej nie ma. W miarę upływu lat pamięć może się pogarszać, ale dzieje się tak tylko wtedy, gdy nie robisz nic, by temu przeciwdziałać. Jeśli zaś jesteś gotowy, żeby podjąć aktywne działania i będziesz wykonywał ćwiczenia pamięciowe, poprawisz swoją pamięć bez względu na rok twojego urodzenia. Te i inne mity na temat pamięci zostały rozwiane przez Nishanta Kasibhatla w książce „Pamięć absolutna”. Autor jest arcymistrzem World Memory Championship oraz rekordzistą wpisanym do „Księgi rekordów Guinessa”. Zapamiętał liczbę składającą się z 1944 cyfr i kolejność losowo wybranych 364 kart z 7 talii. Kasibhatla jest wykładowcą i trenerem z ponad piętnastoletnim doświadczeniem w prowadzeniu szkoleń. Pomaga kadrze kierowniczej, menadżerom i liderom w osiągnięciu sprawności umysłowej oraz zwiększaniu wydajności.

Lektura jego książki pomoże pomóc każdemu. Najpierw za pomocą testu ocenisz jak dobrą pamięcią dysponujesz i oszacujesz swoje możliwości. Wiedza zawarta w tej książce i ćwiczenia pomogą ci w:

  • wykorzystywaniu pamięci w celu zwiększenia produktywności umysłu,
  • radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami, stawianymi przed twoją pamięcią,
  • łatwym przypominaniu sobie osób i twarzy,
  • zapamiętywaniu wystąpień i prezentacji,
  • tworzeniu trwałych skojarzeń,
  • uplastycznianiu mózgu dzięki wizualizacjom, koncentracji i kreatywności.

Poza tym poznasz osiem sposobów na turbodoładowanie twojego mózgu. A także nauczysz się popisów, którymi zrobisz wrażenie na innych. Na przykład poprosisz kogoś, żeby wybrał dowolną datę roku, a ty będziesz w stanie powiedzieć, jaki tego dnia wypadł dzień tygodnia. Zapamiętywanie jest bowiem umiejętnością, a każdą umiejętność można wyćwiczyć.

„Pamięć absolutna. Jak radzić sobie z zapominaniem i podkręcić możliwości umysłu”.

Nishant Kasibhatla

Wydawnictwo Sensus