Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

wspinaczka
24 sierpnia 2011 in Rozwój by Magdalena Bryksa

Praca z celem – zacznij już dziś!

Efektywna realizacja celu powinna być podróżą przed siebie i w głąb siebie. Oznacza to, że równie ważne co samo działanie, jest dotarcie do głębokich wartości i pragnień, które kryją się za celem.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Tu tkwi nasza siła motywacji tak potrzebna do tego by nie zawrócić z obranej drogi. Głęboka samoświadomość wpływa na otwartość i kreatywność. W efekcie dostrzegamy znacznie więcej dróg dojścia do celu i możliwości, niż zakładaliśmy.

Człowiek w każdej chwili może coś zmienić w swoim życiu, pierwszy krok to najzwyczajniej pozwolić sobie na to i zaakceptować zmiany.

Zmiana jest utożsamiana z poczuciem braku stałości i z zaskakującymi, nieprzewidywalnymi czynnikami, które prędzej jesteśmy skłonni interpretować jako źródło obaw i czarnych scenariuszy, niż nowych możliwości. Większość z nas lubi siedzieć w swojej dotychczasowej strefie komfortu, choć nie do końca najlepszej to w naszej opinii względnie dobrej i tolerowanej bo przewidywalnej. Zjawisko oporu przed zmianą, to działanie obronne, które wynika ze strachu przed porażką, przed zawiedzionymi marzeniami, przed czymś nowym i nieznanym. Wolimy więc narzekać i być tam gdzie jesteśmy czy też żyć jak dotychczas, zamiast dążyć do szczęścia i spełnienia. To my sami uniemożliwiamy sobie tworzenie lepszej rzeczywistości.

Na intensyfikację oporu wpływa tendencja do zachowań konformistycznych, powszechnie uznawanych i powielanych przez większość oraz potrzeba zachowania status quo. Ludzie potrzebują potwierdzenia dla samych siebie, że ich dotychczasowe życie, a więc wizja tego kim są i co robią, ma sens i jest poprawna. Ten schemat chroni ich przed doznawaniem dysonansu poznawczego, a więc niezgodnością między tym co myślą i co robią.

Opór przed zmianą można minimalizować dzięki pogłębianiu świadomości swoich pragnień, potrzeb i wartości. Na wstępie pomaga bardzo dokładna i konkretna wizualizacja celu. Istotne jest też dostrzeżenie swoich zasobów i umiejętności. Większość tego, czego możemy najbardziej potrzebować do skutecznej realizacji własnych dążeń jest w nas samych, często jednak nie uświadomiona. Dbanie o siebie i celebrowanie nawet najmniejszego sukcesu kieruje naszą uwagę na osiągnięcia i możliwości, a to wprawia w ruch naszą motywację i podnosi wiarę we własne siły.

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI