Stresogenny konflikt – jak sobie z nim poradzić?

123rf.com

Przed nami weekend. Czeka nas nie tylko chwila oddechu od pracy, ale konieczność zmierzenia się z ludźmi i sytuacjami, które – odkładane przez cały tydzień – teraz mają szansę wybuchnąć ze zdwojoną siłą. Jak sobie poradzić z konfliktami i nie dać się zestresować?
W życiu czasem musimy stawić czoła trudnemu szefowi, wymagającej rodzinie, męczącym znajomym czy głośnym sąsiadom, którzy wywołują w nas stres i zmuszają do podjęcia działania. A nasza niezgoda na cudze zachowanie czy wymuszoną przez kogoś sytuację doprowadza do konfliktu.

Uwaga! Konflikty są po to, aby nauczyć się je rozwiązywać.W relacjach interpersonalnych zawsze pojawia się człowiek z jego emocjami, osobowością, bagażem doświadczeń i wychowaniem. Żaden konflikt nie toczy się w próżni, za to każdy naraża nas na stres.

Reakcja na konflikt

Jak poradzić sobie ze stresem, który zadaniowo pcha nas do rozwiązania konfliktu ale wpływa także na nas i nasze emocje?

Powszechnie znana klasyfikacja mówi o trzech stylach radzenia sobie ze stresem:

  • koncentracja na zadaniu – np. zacisnąć zęby i odwiedzić teściową, być miłą cały dzień, nie dopuścić do konfliktu, a potem dać upust emocjom podczas godzinnego biegu w parku.
  • koncentracja na emocjach – jedziemy do teściowej i wiemy, że skończy się na przygryzaniu sobie, kłótni, łzach. Po powrocie do domu jeszcze długo płaczemy.
  • stosowanie uniku – odwołujemy wizytę u marudnych znajomych pod byle pretekstem, przekładając ją na kolejny raz, choć wiemy, że w końcu do niej dojdzie.