Wymyślaj świat! – ćwiczenia na kreatywność

Myślisz, że zdolnością tworzenia obdarzeni są artyści: poeci, malarze i muzycy? Nie – twórczość drzemie w każdym z nas, nawet jeśli zupełnie tego nie podejrzewamy. Sięgnij po swoją kreatywność.
1. Usiądź wygodnie albo jeszcze lepiej się połóż. Zamknij oczy i wyobraź sobie siebie za 20 lat: co robisz, jak się czujesz, z kim się przyjaźnisz, gdzie pracujesz? Następnie otwórz oczy i zapisz to sobie. Będzie do czego wrócić.

2. Jeśli lubisz rysować, siądź z czystą kartką z bloku rysunkowego i stwórz na niej wizję, która rozbudzi twórczy potencjał. Naszkicuj na przykład miasto zakupoholików.

3. Weź kartkę papieru i stwórz łańcuch skojarzeń. Do wybranego słowa (takiego jak stół czy lampa) dopisz wyraz, który ci się z nim kojarzy, a do wymyślonego wyrazu kolejne skojarzenie. Taki łańcuch może wyglądać na przykład tak: piekarnik – ciepło – Słońce – gwiazda – Droga Mleczna. Postaraj się tworzyć takie łańcuchy w wolnych chwilach. Im dłuższe, tym lepiej.

4. Rozejrzyj się i wybierz zwykły przedmiot znajdujący się w najbliższym otoczeniu. To może być torba, okulary albo na przykład but. Ułóż w myślach jego definicję. Niech zaczyna się od: „Torba jest…”. Na początku będzie ci przychodzić do głowy jedynie najprostsze rozwiązanie. Po sformułowaniu tej najprostszej definicji przejdź do tworzenia następnej. Skończ dopiero, gdy uda ci się wymyślić co najmniej piętnaście.

5. Zawsze, gdy coś wydaje ci się pewne, skoncentruj się i spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie: a co byłoby, gdyby prawdą było coś przeciwnego? Mając do czynienia z zagadnieniem, poświęć chwilę na zorientowanie się, co w tym przypadku jest realnym problemem, a co nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

6. Zadaj sobie pytanie: co byś zrobił, gdyby ten problem był dwa razy większy albo bardziej